Region

71 milionów na MOP-y

MOP-y to po pierwsze parkingi, czyli miejsca, gdzie przy autostradzie wolno się zatrzymać. Im wyższa ich klasa, tym więcej – poza miejscem postoju – mają do zaoferowania kierowcom.
71 milionów na MOP-y

AUTOSTRADA. MOP – Miejsce Obsługi Podróżnych – to niezbędny element gotowej drogi szybkiego ruchu, udostępniający kierowcom parkingi, stacje paliw i – zależnie od standardu – różne dodatkowe usługi. Przy obwodnicy Częstochowy powstaną one do kwietnia 2022 roku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie ogłosiła, że wybrała wykonawcę MOP-ów przy A1 koło Częstochowy. Powstaną tu takie punkty o powiązanych z lokalizacjami nazwach: Gorzelanka Wschód, Gorzelanka Zachód, Wierzchowisko Wschód i Wierzchowisko Zachód. Dodatkowo powstanie też Obwód Utrzymania Autostrady Lgota. Inwestycja kosztować będzie nieco ponad 71 milionów złotych.
Parkowanie za półtora roku
Kiedy te potrzebne kierowcom miejsca będą gotowe?
– Roboty wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie muszą zostać ukończone w ciągu 16 miesięcy od podpisania umowy – podaje zespół prasowy GDDKiA.
Podpisanie umowy spodziewane jest w grudniu. Zakończenie wypadnie więc na kwiecień 2022 roku.
Co konkretnie zostanie wybudowane? Będą to cztery MOP-y i Obwód Utrzymania Autostrady wraz z infrastrukturą towarzyszącą, drogami dojazdowymi. Obecnie wszystkie te miejsca obsługi zostaną wybudowane w pierwszej klasie. To klasa podstawowa, w której zakłada się, że MOP udostępnia kierowcom parking, sanitariaty, miejsca do odpoczynku, oświetlenie. No i mogą w takich miejscach powstać obiekty małej gastronomii, gdzie da się kupić coś do przekąszenia. Doprowadzenie MOP-ów do tej klasy pierwszej, podstawowej, jest w zasadzie niezbędne dla bezpieczeństwa, bo kierowcy muszą mieć miejsca, w których będzie możliwe zaparkowanie w czasie jazdy autostradą. I o takim stanie końcowym w tej chwili mowa.
Rozbudowa potem
Te takie trochę lepsze parkingi to nie wszystko, co jest tu docelowo planowane. W dalszej perspektywie dwa z czterech MOP-ów przy A1 koło Częstochowy będą podnoszone do klas wyższych. MOP Wierzchowisko Wschód uzyska wtedy klasę drugą, w której zakłada się dostępność, poza parkingiem, także stacji paliw, stanowiska obsługi pojazdów oraz obiektów gastronomicznych i handlowych. Czyli tam nie tylko się zaparkuje i odpocznie, ale można będzie jeszcze coś zjeść, zatankować zwój pojazd. Najwyższą klasę trzecią docelowo uzyska później MOP Wierzchowisko Zachód. W tej klasie do parkingu, miejsca tankowania i gastronomii dochodzi jeszcze funkcja hotelowa. Oczywiście każda z wspomnianych funkcji wymaga inwestycji. Ale docelowo da też nie tylko szerszy zakres usług dla podróżnych, ale i pewną ilość miejsc pracy dla – zapewne – osób z naszego regionu.
Autostrada praktycznie gotowa
Co do użytkowanej już autostrady, do jej stuprocentowego ukończenia pozostały w zasadzie niewielkie detale i roboty wykończeniowe. Na koniec wprowadzona zostanie docelowa organizacja ruchu. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024