Koronawirus

Nowy wariant koronawirusa. WHO wezwała do podwojenia kontroli

ARCH.
Nowy wariant koronawirusa. WHO wezwała do podwojenia kontroli

Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała w niedzielę do europejskich krajów o zaostrzenie środków kontroli w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. Pojedyncze przypadki zanotowano w kilku innych państwach.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia tamtejszy minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano około tysiąc zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.
Według Światowej Organizacji Zdrowia dziewięć zakażeń nowym wariantem SARS-CoV-2 potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

WHO zaleca swoim członkom zwiększenie możliwości sekwencjonowania wirusa, zanim będzie więcej wiadomo o zagrożeniu stwarzanym przez ten nowy wariant – powiedziała w niedzielę agencji prasowej AFP rzeczniczka europejskiego oddziału organizacji. – W całej Europie, gdzie transmisja (wirusa – red.) jest intensywna i rozpowszechniona, kraje muszą podwoić kontrolę – podkreśliła.

„Może być do 70 procent bardziej zakaźny”
Brytyjski minister zdrowia przekazał, że nowy wariant patogenu rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana. Jak powiedział na sobotniej konferencji prasowej premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, nowy szczep „może być do 70 procent bardziej zakaźny niż stary wariant”. Zgodnie ze słowami ministra, „w tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby”. Ponadto, według najnowszych badań „jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę”. Te słowa powtórzył w sobotę Johnson. Najsurowsze restrykcje, zakaz lotów Jednak w związku z wykryciem nowego wariantu i rosnącą liczbą zakażeń w kraju premier Wielkiej Brytanii ogłosił nowy, najwyższy dotąd poziom obostrzeń między innymi w rejonie Londynu. Czwarty poziom ograniczeń zakłada zakaz wyjścia z domu bez ważnych powodów oraz spotkania z innymi tylko na otwartej przestrzeni. Nowe zasady obowiązują od północy w sobotę. Kilka krajów podjęło decyzję o zawieszeniu połączeń lotniczych z Wielką Brytanią. W sumie w Wielkiej Brytanii potwierdzono ponad dwa miliony zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, zmarło ponad 67 tysięcy osób.

Niemcy i Francja obserwują sytuację
Nowy wariant koronawirusa, który szerzy się w Wielkiej Brytanii, był tematem niedzielnych konsultacji między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem.
O konsultacjach poinformował w komunikacie Pałac Elizejski.

Francja i Niemcy nie zapowiedziały jeszcze środków o zawieszeniu komunikacji lotniczej i chcą koordynować swoje działania na poziomie europejskim – poinformowała AFP. Władze w Paryżu ogłosiły jednak, że „bardzo uważnie” obserwują sytuację. Rząd Niemiec natomiast „poważnie” rozważa zawieszenie lotów do Wielkiej Brytanii.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koronawirus

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Koronawirus

Planujesz urlop? Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują w innych krajach Europy

Marcin Syguda10 kwietnia 2022

Koniec z maseczkami od kwietnia?

Redakcja17 marca 2022

Zmiany w obostrzeniach covidowych. Nowe zasady od wtorku

Marcin Syguda18 października 2021

Ograniczenia dotyczące hoteli i gastronomii na pewno obejmą kolejny długi weekend, który przypada na początek czerwca

Marcin Syguda8 maja 2021

Praca zdalna. Piją w domach, bo mogą. Pracodawcy bezradni

Marcin Syguda21 kwietnia 2021

8 firm na start. Ruszą szczepienia w zakładach pracy

Marcin Syguda21 kwietnia 2021