Powiat

Co może policjant? Co musi każdy z nas?

Jak podkreślają przedstawiciele policji, wszystkie działania podejmowane przez policjanta podczas rutynowych czynności są opisane w prawie. ARCH.
Co może policjant? Co musi każdy z nas?

PRZEPISY. W ramach projektu „Czy wiesz, że?” policja odpowiada na pytania o zasadnicze kwestie i sytuacje występujące podczas interwencji podejmowanych przez policjantów. Jakie są prawa i obowiązki obywatela? Do czego ma prawo policjant? W dobie protestów niektóre z tych kwestii były nawet przedmiotem dyskusji w mediach społecznościowych

Jak podkreślają przedstawiciele policji, wszystkie działania podejmowane przez policjanta podczas rutynowych czynności są opisane w prawie. Spójrzmy na kilka przykładów poprzez odpowiedzi na często pojawiające się pytania. Sytuacje dotyczą legitymowania.
Trzeba nosić dowód osobisty?
Nie ma takiego prawnego obowiązku, a zatem nie może nas za to spotkać kara. Warto jest jednak posiadać przy sobie aktualny dokument ze zdjęciem. Istotnie przyspieszy to wykonanie procedury identyfikacyjnej. Policjant po wykonaniu tej czynności powinien niezwłocznie nas zwolnić, chyba że jest się sprawcą przestępstwa lub wykroczenia. Wówczas podejmowane będą dalsze czynności, włącznie z możliwością zatrzymania i doprowadzenia do jednostki policji (w przypadku popełnienia przestępstwa oraz w przypadkach opisanych w art. 45 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).
Policjant musi podać podstawę swoich działań?
Tak. Policjant, który przystępuje do czynności służbowych związanych z wykonywaniem uprawnień dotyczących legitymowania, podaje swój stopień, imię i nazwisko, w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, przyczynę podjęcia czynności służbowych (np. podobieństwo osoby legitymowanej do osoby poszukiwanej przez wymiar sprawiedliwości), a na żądanie osoby, wobec której jest prowadzona czynność, podaje podstawę prawną podjęcia tej czynności (artykuł np. z Ustawy o Policji). Policjant nieumundurowany podczas legitymowania okazuje legitymację służbową, a na żądanie osoby, wobec której podjęto wykonywanie tych uprawnień, okazuje ją w sposób umożliwiający odnotowanie danych w niej zawartych.
Celowe utrudnianie ustalenia tożsamości może spowodować zatrzymanie?
Tak. Policjant ma prawo zatrzymać osobę ujętą na gorącym uczynku popełnienia wykroczenia lub bezpośrednio potem, jeżeli nie można ustalić jej tożsamości. Jeżeli osoba poda swoje dane, powinna być niezwłocznie zwolniona, lecz spodziewać się powinna wezwania do jednostki policji w celu odniesienia się do zarzutów o popełnione wykroczenie.
Jest obowiązek przyjęcia mandatu?
Nie. Osoba, co do której policjant zamierza nałożyć mandat, w żaden sposób nie musi argumentować przyczyny odmowy przyjęcia mandatu. Policjant powinien taką osobę poinformować, że w tej sytuacji sprawę rozstrzygać będzie sąd. Policjant nie musi o tym informować, ale warto wiedzieć, że grzywna nałożona przez policjanta nie może przekroczyć 500 złotych. Kara wymierzona przez sąd może być znacznie wyższa, ale sąd może także uznać, że nie doszło do złamania prawa, a zatem nie spotka nas żadna kara. (Policja/opr. jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024