Powiat

Przyglądali się pieszym i rowerzystom

„Załóż odblaski. Wszyscy kierowcy lubią to” – napisalibyśmy na Facebooku. A tak poważnie: pora roku i widoczność jest taka, że ten drobiazg może faktycznie ocalić życie. Warto mieć i używać.
Przyglądali się pieszym i rowerzystom

POLICJA. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. To założenia cyklicznej policyjnej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Niedawno znów prowadzono ją w naszym powiecie

Policja analizuje dane z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i na tej podstawie decyduje, gdzie skierować partole, aby najskuteczniej przeprowadzić akcję prowadzoną na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niechronionych – bo w razie wypadku nie chroni ich nic: żadne pasy bezpieczeństwa, żadna karoseria samochodu. Taki pieszy czy rowerzysta jest z tego powodu w oczywisty sposób bardziej narażony na obrażenia lub nawet śmierć.
– Mundurowi prowadzący takie działania przede wszystkim kontrolują wzajemne relacje zarówno kierujących, jak i pieszych w rejonie najbardziej ruchliwych i niebezpiecznych miejsc na terenie nasze go powiatu. Dodatkowo w ramach akcji stróże prawa bacznie przyglądają się rowerzystom i motorowerzystom. Policjanci kontrolują stan trzeźwości kierujących jednośladami oraz sprawdzają wymagane dokumenty i stan techniczny skuterów i motocykli – podaje rzecznik kłobuckiej policji, sierż. sztab. Marlena Wiśniewska.
Przy okazji mundurowi, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć przykładem – bądź widoczny”, rozdawali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego elementy odblaskowe.
– Przypominali, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych i aby wpłynąć na jego poprawę, warto nosić odblaski – dodaje rzeczniczka.
– Warto przypomnieć, że element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków, z tyłu i z przodu. Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie, więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi, zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi, w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów, noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze, od strony ruchu pojazdów – instruuje policjantka. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024