Powiat

Mapa pomaga policji i mieszkańcom

Zagrożenia można oznaczać na stronie internetowej, można przez aplikację. ARCH.
Mapa pomaga policji i mieszkańcom

BEZPIECZEŃSTWO. Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości zgłoszenia policji różnych problemów poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. To przydatne, gdy interwencja nie jest potrzebna natychmiast – ale gdy jednak warto, by mundurowi ją w końcu podjęli

Od nadmiernej prędkości przez wybryki chuliganów po złe oznakowanie dróg. Od nieprawidłowego parkowania przez przypadki spożywania alkoholu po wypalanie traw. Poprzez Krajową Mapę Zagrożeń bezpieczeństwa można zgłosić ponad dwadzieścia rodzajów zagrożeń, którymi powinna się zająć policja. Zgłoszeń tych dokonuje się przy tym anonimowo. A funkcjonariusze rzeczywiście je weryfikują.
Liczba takich zgłoszeń w miniony weekend przekroczyła 1,8 miliona. I rośne. Zagrożenia można oznaczać na stronie internetowej, można przez aplikację. Świetnym przykładem skuteczności są na przykład kontrole policyjne w miejscach oznaczanych jako te, gdzie kierowcy jeżdżą za szybko. Potem często można tam zobaczyć drogówkę. I bywa, że problem znika – przynajmniej na jakiś czas.
Właśnie przekraczanie prędkości to najczęstsze zgłoszenia na KMZB. Ponad 28 procent wszystkich. Niewiele mniej dotyczy niewłaściwego parkowania. Sporo – spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Polacy coraz lepiej dostrzegają potencjał tego narzędzia i coraz chętniej z niego korzystają.
Pozostaje jedynie pamiętać, że mapa służy do zgłaszania przypadków niewymagających natychmiastowej reakcji. Gdy potrzeba ratunku, gdy dochodzi do przestępstwa, gdy dzieje się coś groźnego – mundurowych należy zawiadamiać tradycyjnie, to znaczy poprzez numer alarmowy 112. Wtedy interwencja podejmowana jest natychmiast. Zgłoszenia z mapy rozpatrywane są planowo, ale nie w trybie alarmowym. Po prostu dotyczyć mają innych problemów do rozwiązania. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

2 komentarze

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024

Znów narkotyki w naszym powiecie!

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024