Krzepice

Będzie dalszy remont synagogi

Burmistrz liczy, że do dofinansowania do ratowania synagogi z ministerstwa dojdzie też wsparcie od konserwatora zabytków – nie mniejsze niż rok wcześniej.
Będzie dalszy remont synagogi

DOFINANSOWANIE. Krzepice ponownie dostaną środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odrestaurowanie zachowanej synagogi. Obiekt ten, z pomocą poprzedniej dotacji, zabezpieczono już przed zawaleniem i przykryto dachem, by uchronić przed dewastującym wpływem opadów i mrozów

Kolejne 400 tys. złotych z ministerstwa pozwoli na realizację kolejnego etapu ratowania synagogi. Jest to obiekt wyjątkowy w swym rodzaju i zachowany w formie ruiny jako jeden z nielicznych. Dotacje do jego ratowania z puli krajowej są poniekąd uznaniem jego historycznej wartości. W pierwszym etapie zabezpieczono mury zabytku i przykryto go dachem.
Dalej nakreślone plany zakładają stopniowe doprowadzanie obiektu do stanu, w którym w miejscu ruiny znajdzie się obiekt odbudowany i zdolny służyć nowym celom. Przewiduje się tu utworzenie „centrum dialogu” – w każdym razie możliwości omawiano wstępnie już kilka lat temu, a kolejne dotacje dają szansę na przybliżenie możliwości realizacji takich zamierzeń.
W zakończonym już etapie ratowania zabytku miasto korzystało też ze 100 tys. zł wsparcia od konserwatora zabytków. Także w tym roku Krzepice starają się uzyskać i tę pomoc. Poza dotacją z ministerstwa liczą też na środki od konserwatora zabytków. Wniosek w tej sprawie złożono 20 lutego – i czeka on na rozstrzygnięcie.
– Po rozmowach i dobrej współpracy przy pierwszym etapie naprawy ruiny synagogi jesteśmy dobrej myśli co do wysokości dofinansowania – zdradził podczas wtorkowej sesji burmistrz Krystian Kotynia.
W ratuszu liczą, że nawet jeśli wniosek do konserwatora nie uzyska wskazanych w nim 200 tys. zł, to będzie to dofinansowanie co najmniej takie, jak w roku ubiegłym. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Szczegółowo badają warunki w szkole

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Mierzono pył w powietrzu

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

Omówili zagrożenie wysokim poziomem wody

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2024

Ferie w GOK-u trwają

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2024

Debata o bezpieczeństwie w sieci

Jarosław Jędrysiak30 stycznia 2024

Inwestycje na 14,5 miliona złotych

Jarosław Jędrysiak23 stycznia 2024