Kraj

Rząd szykuje „bon na zdrowie”. Masz 40 lat i więcej? Szykuj się na badania

ARCH.
Rząd szykuje „bon na zdrowie”. Masz 40 lat i więcej? Szykuj się na badania

Szeroko zakrojone badania, obejmujące m.in. mammografię, cytologię, badanie prostaty u mężczyzn i sprawy cukrzycowe – to plan rządu na najbliższe miesiące. Wszystko za darmo, nawet w prywatnych przychodniach.

Rząd ma gotowy program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Szczegóły mają być znane jeszcze w czerwcu. Ale już dziś wiadomo, że osoby 40+ za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) będą mogły wypełnić ankietę. Na podstawie jej wyników zostanie im zlecony pakiet badań.

Skierowanie ma być swoistym bonem zdrowotnym, możliwym do zrealizowania w praktycznie każdej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Resort zdrowia równolegle chce znieść limity przyjęć do specjalistów, aby ułatwić dostęp do badań profilaktycznych. Minister zdrowia w rozmowie z dziennikiem tłumaczy, że celem programu jest, aby osoby w wieku 40+ mogły zweryfikować swój stan zdrowia po pandemii.

Badania, jakie będzie można wykonać na bon zależeć będą od wieku, płci i przebytych chorób pacjenta. W przypadku kobiet zalecane będą m.in. mammografia i cytologia, zaś w przypadku mężczyzn badanie prostaty. Skierowania będą również uwzględniać możliwe choroby przewlekłe jak np. cukrzycę.

Za każdym razem ma być sprawdzany m.in. poziom cholesterolu. Przeprowadzany ma być również pomiar ciśnienia, a także sporządzany lipidogram.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021