Gospodarka

Jeszcze więcej pieniędzy dla rodzin w Polskim Ładzie. Nawet 24 tys. zł na jedno dziecko!

PAP/Radek Pietruszka
Jeszcze więcej pieniędzy dla rodzin w Polskim Ładzie. Nawet 24 tys. zł na jedno dziecko!

Nawet 24 tys. zł będą mogli dostać rodzice na swoje trzecie i kolejne dziecko – potwierdza money.pl Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Warunek? Szybki poród. Jeśli trzecie dziecko pojawi się w trzy lata po drugim, to rodzice dostaną na nie aż 2 tys. zł miesięcznie przez rok oraz dodatkowo standardowe 500+. Analogicznie z kolejnymi maluchami.

Pieniędzy dla rodzin będzie jeszcze więcej, niż się pierwotnie zapowiadało. Zapisy Polskiego Ładu są co prawda dość enigmatyczne, ale Ministerstwo Rodziny i Polityki Społeczne potwierdziło nam oficjalnie, że przy szybkich porodach będzie podwajało stawki. Rocznie na jedno dziecko może to być nawet 2,5 tys. zł miesięcznie.

Podczas prezentacji Polskiego Ładu o podwajaniu stawek nie wspomniano. Przypomnijmy, 15 maja politycy Zjednoczonej Prawicy zapowiedzieli, że oprócz dotychczasowego świadczenia 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, będzie można wnioskować o dodatkowe 12 tys. zł. Świadczenie ma być wypłacane od 2022 roku.

– Jeśli chodzi o rodzicielski kapitał opiekuńczy, to świadczenie to będzie przysługiwało, kiedy urodzi się drugie dziecko, wówczas rodzice będą mogli skorzystać z tego kapitału. Rodzice będą mogli dowolnie wybrać, czy przez rok pobierają po tysiąc złotych, czy po 500 zł przez dwa lata – powiedziała w programie „Money. To się liczy” Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Rząd podbija stawkę, 2,5 tys. zł miesięcznie na dziecko
12 tys. zł z kapitału opiekuńczego to więc właściwie kolejne 500+. Właśnie w tej kwocie może być wypłacane przez dwa lata. Może się też zmienić w 1000+, ale wówczas wypłacane będzie już tylko przez rok. Dotyczy to drugiego dziecka między pierwszym a trzecim rokiem życia.

Analogicznie ma być z kolejnymi dziećmi. Ale i na tym nie koniec. Właśnie w tym momencie PiS jeszcze podbija stawkę. Warunkiem jest jednak szybki poród kolejnego dziecka.

„Jeśli dziecko urodzi się w odstępie do 3 lat od poprzedniego, to rodzicom będzie przysługiwać kwota podwojona, czyli 24 tys. zł. Dotyczy to zarówno drugich, trzecich jak i kolejnych dzieci” – informuje nas biuro prasowe MRiPS.

W praktyce oznacza to, że rodzina z dwójką dzieci, która kwalifikuje się do świadczenia z kapitału opiekuńczego, w ciągu roku (przy założeniu wypłat po 1000 zł miesięcznie z kapitału opiekuńczego) dostanie z budżetu państwa dodatkowe 24 tys. zł. Z tradycyjnego 500+ na dwójkę dzieci wyjdzie pierwsze 12 tys. zł, a z nowego zasiłku kolejne 12 tys. zł.

Jeszcze więcej zyskają rodzice z trójką dzieci. Z samego 500+ w ciągu roku ich budżet zwiększy się o 18 tys. zł. Dodatkowo, jeśli dzieci spełnią wymogi wiekowe, opiekunowie otrzymają kolejne 36 tys. zł, a to w sumie oznacza 54 tys. zł. Na szybko urodzone trzecie dziecko program 500+ zamieni się więc przez rok nawet w 2500+.

Dla porównania – tyle samo zarobi w rok Kowalski, który co miesiąc pobiera pensję w wysokości 4,5 tys. zł netto.

Mało tego, trzeba wspomnieć o świadczeniu wypłacanym uczniom na powrót do szkół. Opiekunowie co roku mogą składać wnioski o przyznanie 300 zł na wyprawkę szkolną dla swojego dziecka. Program nie obejmuje jednak dzieci w wieku przedszkolnym i studentów.

500+ nie zdało egzaminu
500+ przekonało sporą część Polaków, by w 2015 roku zagłosować na PiS. Program ten oceniany jest przez komentatorów właśnie jako jeden z kluczy do zwycięstwa w wyborach. Od 2016 roku świadczenie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko, a od 2019 również na pierwsze dziecko.

– To program wprowadzony po to, by Polakom lepiej się żyło, żeby polskie rodziny miały godne życie, i po to, by w Polsce rodziło się więcej dzieci – tak jeszcze w 2017 roku komentowała świadczenie na dziecko Beata Szydło, ówczesna premier.

Natomiast rzeczywistość szybko zweryfikowała założenia programu. Rok po wprowadzeniu świadczenia odsetek co prawda wzrósł z 382 do 401 tys. urodzeń w 2017 roku, później jednak było już gorzej. W 2018 roku było to 388 tys. urodzeń, w 2019 r. jeszcze mniej, bo 375 tys., a w 2020 roku już tylko 355 tys.

500+ nie tylko nie pobudziło dzietności, ale i i nie zahamowało spadku urodzeń. Jak komentowała w programie „Money. To się liczy” szefowa MRiPS, odpowiedzią na ten problem ma być m.in. świadczenie 12 tys. zł wypłacane na drugie i trzecie dziecko.

– Konkretne propozycje jeszcze przedstawimy. Za kilka tygodni będzie prezentacja strategii demograficznej, którą będziemy szeroko konsultować z Polakami. To nowe świadczenie ma się przyczynić do poprawy sytuacji demograficznej w Polsce – dodała Maląg w „Money. To się liczy”

Za Polskim Ładem kryje się wiele zmian, które dotykają m.in. polityki rodzinnej. Oprócz dodatkowego świadczenia pieniężnego w ramach kapitału opiekuńczego dla rodzin z najmłodszymi dziećmi, rodziny mogą liczyć na dofinansowania do mieszkań oraz nowe żłobki.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gospodarka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Gospodarka

Braknie nabiału, mięsa, piwa?

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2022

500 plus dla małżeństw? Jest propozycja.

Marcin Syguda13 czerwca 2022

Wstrząs będzie ogromny. Mowa o rynku żywności.

Marcin Syguda6 kwietnia 2022

Wojna wpływa na TIR-y

Jarosław Jędrysiak14 marca 2022

UOKiK: 140 mln zł kary dla sieci Kaufland

Marcin Syguda3 stycznia 2022

Premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw – wnioski do 30 czerwca

Marcin Syguda21 maja 2021