prawo

Fotoradar zrobił ci zdjęcie jak jechałeś 50 km/h za szybko? Nie mają prawa zabrać ci prawo jazdy

ARCH.
Fotoradar zrobił ci zdjęcie jak jechałeś 50 km/h za szybko? Nie mają prawa zabrać ci prawo jazdy

Kierowcy, których złapał fotoradar za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, nie mogą stracić prawo jazdy. To już nie żadne widzimisię, lecz wyrok jaki wydał Naczelnego Sądu Administracyjnego w jeden ze spraw – donosi o tym brd24.pl. Taka decyzja sprawia, że zmiana prawa w tej kwestii jest niezbędna, bowiem kierowcy poczują się w pełni bezkarni za kierownicą.

Fotoradar nie zabiera prawo jazdy

Historia którą przytacza brd24.pl miała miejsce w stolicy Polski, gdzie kierowca przekroczył prędkość o 78 km/h. Prezydent Warszawy podjął decyzję o zatrzymaniu kierowcy prawo jazdy, ale… okazało się, że taka decyzja nie ma podstawy prawnej. Nie można bowiem ukarać kierowcy, któremu w żaden sposób nie udowodniono, że to nie on prowadził samochód.

Zdarzenie miało miejsce w listopadzie 2018 roku, a pół roku później GITD skierowało do prezydenta Warszawy informację o zarejestrowanym naruszeniu prawa. Podjęto decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące, choć nie udowodniono, że to właściciel samochodu siedział za kierownicą w momencie, gdy fotoradar zarejestrował przekroczenie prędkości.

Właściciel pojazdu złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego stwierdzając, że to nie on wówczas siedział w samochodzie. Podkreślił przy tym, że nie został jeszcze ukarany za wykroczenie, a co za tym idzie nie było podstawy do zabierania uprawnień. Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie wiedzieć czemu nie przychyliło się do tego, więc odwołanie poszło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten już przyznał rację mężczyźnie.

Decyzję podjął Naczelny Sąd Administracyjny
Z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie zgodziło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Złożono zatem skargę kasacyjną, ale Naczelny Sąd Administracyjny przed kilkoma dniami uznał, że skarga nie jest zasadna i nie zasługuje na uwzględnienie. Tym samym po ponad dwóch latach kierowca wygrał z dziurą w polskim prawie.

Historia jaką opisał brd24.pl pokazuje, że w tego typu sytuacjach, jak znaczące przekroczenie prędkości, kierowca może czuć się bezkarny. Wystarczy tylko, że nie zostanie mu udowodnione, że to on wówczas przekraczał prędkość o ponad 50 km/h, gdy fotoradar robił zdjęcie. I wystarczy to do tego, aby wciąż mógł posiadać prawo jazdy.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

prawo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w prawo

Spadkobranie krok po kroku….

Marcin Syguda18 listopada 2022

Rozwód krok po kroku… ŚWIADCZENIIE ALIMENTACYJNE NA RZECZ DZIECI

Jarosław Jędrysiak2 listopada 2022

Kara za oszukiwanie klientów

Jarosław Jędrysiak2 lipca 2020

Przedsiębiorcy zapłacą niższy ZUS

Ewa Chojnacka11 czerwca 2017

Zapłacisz mandat kartą

Ewa Chojnacka6 czerwca 2017