Bezpieczeństwo

Oszuści wysyłają SMS-y o kwarantannie

Oto przykład wiadomości SMS od oszustów. Kliknięcie w taki link może skutkować utratą danych i kontroli nad telefonem. Zwróćcie uwagę na link. Czy urząd musiałby się kryć za takim dziwnym adresem?
Oszuści wysyłają SMS-y o kwarantannie

UWAGA. Nie wolno klikać w link, który oszuści przysyłają wraz z wiadomością tekstową o kwarantannie. Przestępcy znaleźli kolejny sposób na wzbudzenie zaufania, by je przeciw nam wykorzystać. Podszywają się pod służby sanitarne

– W ostatnim czasie użytkownicy telefonów komórkowych są narażeni na nowy sposób działania oszustów, którzy wysyłają fałszywe SMS-y mówiące o nałożeniu kwarantanny. W wiadomości umieszczony jest również link, który rzekomo przekierowuje do szczegółów na ten temat. W rzeczywistości jest to podstęp, który ma prowadzić do zainstalowania złośliwego oprogramowania, wyłudzenia danych osobowych oraz przejęcia kontroli nad telefonem – ostrzega aspirant Kamil Raczyński, reprezentujący kłobucką policję.
Bandycka akcja odbywa się na szeroką skalę, każdy więc może taki podejrzany SMS dostać. Mając kontakt z informacjami na temat epidemii, możemy przypadkowo nie zachować czujności – a myśląc, że to wiadomość od służb państwowych, po prostu nieopatrznie otworzyć taki link.
Przed próbami oszustwa ostrzega też Główny Inspektorat Sanitarny. Podaje też przykład treści innego tego rodzaju SMS-a: „Inspekcja Sanitarna: Proszę o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57[…] w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJE”. Oddzwonienie na taki telefon to wstęp do wyłudzenia naszych danych wrażliwych lub do skłonienia nas do decyzji narażającej nas na straty.
– Informujemy, że inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości tekstowych o takiej treści. Podejrzane SMS-y prosimy potraktować jako spam i oszustwo! W żadnym wypadku nie należy na nią odpowiadać ani nie oddzwaniać pod wskazane numery. Najlepiej usunąć ją ze skrzynki odbiorczej, a każdą próbę wyłudzenia bądź oszustwa zgłosić na policję – sugeruje GIS.
Bądźmy ostrożni. Czasy cyfrowej wygody i dostępności wszystkiego pod ręką w telefonie to też czasy bardzo wygodne dla przestępców. Musimy się chronić przed nimi tak samo w świecie wirtualnym, jak to robimy w przysłowiowym ciemnym zaułku. Tylko wirtualnie mamy z tym mniej wprawy, więc trzeba tym bardzie uważać. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpieczeństwo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Bezpieczeństwo

Nabił dostawczaka jak szalony

Jarosław Jędrysiak1 lutego 2024

„Nigeryjski szwindel” wciąż w mejlach

Jarosław Jędrysiak4 kwietnia 2022

Tak nas okradają. Sposoby przestępców

Jarosław Jędrysiak11 stycznia 2022

Niebezpieczne kulki magnetyczne

Adam Świerczyński10 stycznia 2022

Oszukują… na wymianę rynny

Jarosław Jędrysiak22 grudnia 2021

Uważaj! To ci powie oszust

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2021