Bezpieczeństwo

Uważaj! To ci powie oszust

Przykłady tego, co mówią przez telefon oszuści.
Uważaj! To ci powie oszust

UWAGA. Dzwonią do ludzi i udają pracowników banków. Kto się nie połapie, może stracić wszystkie pieniądze i obudzić się z zaciągniętymi w jego imieniu kredytami. Policja podaje, co najczęściej mówią oszuści. Przeczytajcie uważnie i uważajcie!

Tego rodzaju przestępstwa to zwykle nie jakaś „chałupnicza” robota przypadkowych bandytów-cwaniaczków. To proceder, za którym stoją potężne grupy przestępcze. Działają niczym call- -center i dzwonią do mnóstwa osób. Są przygotowani na takie rozmowy ze swoimi ofiarami. Wiedzą, co im powiedzieć i jak skłamać w odpowiedzi na różne reakcje ofiary, na jej powątpiewanie czy brak pewności. Po prostu działają według schematu, który jest dopracowany tak, aby skutecznie pozwalał im oszukiwać i doszczętnie okradać ludzi. Ale to, że takie schematy istnieją, jest dla nas szansą, by się bronić. Policja ma mnóstwo danych dotyczących fałszywych połączeń telefonicznych od przestępców podszywających się pod banki. Lub pod osoby godne zaufania – jak np. policjanci.
Co mówi oszust?
Jak to rozpoznać? Stróże prawa zebrali wątki najczęściej pojawiające się w takich telefonach od oszustów. Udostępniają więc je, by każdy mógł zobaczyć, jakie sztuczki stosują bandyci. Celem przestępców jest pozyskanie poufnych informacji lub nakłonienie ofiary do wykonania określonych czynności. Może to być np. zainstalowanie aplikacji. Gdy ofiara to zrobi, przestępcy uzyskają zdalny dostęp do jej komputera czy telefonu. Potem to już dla nich tylko krok, by dostać się do pieniędzy takiej zaatakowanej osoby.
Obok umieszczamy udostępnione przez policję najczęściej pojawiające się treści rozmów, które z ofiarami prowadzą przestępcy. Koniecznie zobaczcie, co mówią. Nauczcie się to rozpoznawać. Niech każdy taki telefon obudzi czujność. Nawet jeśli rozmowa będzie wyglądała nieco inaczej, mogą się w niej pojawić te same wątki istotne dla bandytów. Policja przestrzega, że przestępcy bardzo dobrze potrafią posługiwać się technikami manipulacji. W celu uwiarygodnienia kontaktu potrafią też na telefonie ofiary wyświetlić numer telefonu lub nazwę zaufanej instytucji, np. banku. Czyli nie obronimy się sprawdzeniem numeru. Musimy się zorientować z samej rozmowy, że dzwoni bandyta. I nie dać się złapać w pułapkę. Dlatego tak ważne jest orientować się, co mogą mówić. I za kogo mogą się podać.
Kogo udają bandyci?
Jeśli zadzwonią oszuści, oczywiście nie przedstawią się nam, że są oszustami. Mogą powiedzieć, że są doradcami bankowymi, mogą się przedstawić jako dział techniczny lub dział bezpieczeństwa. Mogą się podać za pośrednika, przedstawiciela jednostek państwowych. Nawet za znajomego. Odpowiednio do tego, kogo chcą udawać, wybierają numer, który się wyświetli na telefonie ofiary. Czyli jeśli będą udawać, że dzwonią z banku, to wyświetli się nam numer taki sam, jak numer banku. Po tym niczego nie rozpoznamy. Niestety dziś już jest technika, która na to pozwala.
Oszuści mogą się podszyć nie tylko pod numer telefonu oficjalnej instytucji. Z takiego podmienionego numeru mogą zadzwonić i wysłać SMS. Ale mogą też podmienić dane o adresie mejlowym, nawet o IP. Krótko mówiąc: takie proste sprawdzanie autentyczności komunikatu nic nam nie da. Technika pozwala bandytom na dokonanie także wyboru płci osoby dzwoniącej, wyboru pochodzenia, akcentu. Bez problemu do rozmów można wprowadzić efekty dźwiękowe, które mogą dodatkowo posłużyć zmyleniu ofiary. Tak wyposażeni w swe bandyckie narzędzia dzwonią do nas. Do nas – bo może to spotkać każdego z nas.
Świetnie przygotowani
Bandyci mają dobrze opanowane umiejętności stosowania socjotechniki. Potrafią postraszyć, że ktoś nam właśnie kradnie środki – a ofiara, sądząc wtedy, że je chroni, dopiero umożliwia przestępcom dostęp do nich. Żadnych danych uwierzytelniających nie należy w takich rozmowach podawać. Zresztą dziś już również wszystkie chyba banki na swoich stronach uprzedzają klientów, że nie stosują metod takich jak bandyci. Czyli że takie dziwne rozmowy to na pewno nie są z banku, ale od oszustów. Inny przykład: oszuści nie straszą utratą pieniędzy, ale na przykład mówią o potrzebie dokończenia formalności kredytowych. Nieświadoma ofiara zdradza w odpowiedzi swoje dane, bo może właśnie chce dostać kredyt. Przestępcy śledzą rynek i dostosowują często swoje działania również do obecnych trendów.
Oszuści potrafią używać fachowego słownictwa. Będą więc mówić podobnie do pracownika np. banku. Mogą wysyłać jednocześnie mejle, powiadomienia, mogą rozmawiać – by się uwiarygodnić w oczach ofiary.
Atakują przez emocje
Scenariuszy jest znacznie więcej, wszystkie one mają cechę wspólną: wpłynięcie na emocje rozmówcy, w celu wprowadzeniu ofiary w stan zmartwienia, zaniepokojenia lub zaciekawienia. Tak, żeby podczas rozmowy była rozkojarzona i mniej uważna. To pozwala oszustom, którzy są osobami sprawnie posługującymi się metodami manipulacji, na pozyskanie interesujących ich danych osobowych lub finansowych ofiary. Jeśli podczas rozmowy zdarza się coś, co pasuje do tego scenariusza – uważaj, możesz rozmawiać z bandytą. Nie podawaj żadnych danych do logowania i żadnych danych poufnych, w tym osobowych, które pomogą w dostaniu się do banku. Jeśli taka rozmowa wystąpi, trzeba się rozłączyć, odczekać choć z 30 sekund i wtedy można zadzwonić do instytucji, pod którą poszywał się bandyta. Koniecznie nie oddzwaniać na numer, ale wpisać numer od nowa ręcznie, z klawiatury. Każdą podejrzaną sytuację warto też zgłosić policji. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpieczeństwo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Bezpieczeństwo

Nabił dostawczaka jak szalony

Jarosław Jędrysiak1 lutego 2024

„Nigeryjski szwindel” wciąż w mejlach

Jarosław Jędrysiak4 kwietnia 2022

Tak nas okradają. Sposoby przestępców

Jarosław Jędrysiak11 stycznia 2022

Niebezpieczne kulki magnetyczne

Adam Świerczyński10 stycznia 2022

Oszukują… na wymianę rynny

Jarosław Jędrysiak22 grudnia 2021

Nie wiesz, co to spoofing? Oszuści wiedzą

Jarosław Jędrysiak23 października 2021