Krzepice, powiat

„Szlachetna Paczka” pomaga dzięki ludziom dobrej woli

Finał Szlachetnej Paczki to przywożenie prezentów przez darczyńców, przygotowywanie i rozwożenie ich przez wolontariuszy. ORGANIZATOR AKCJI
„Szlachetna Paczka” pomaga dzięki ludziom dobrej woli

Właśnie odbył się finał Szlachetnej Paczki Powiatu Kłobuckiego. Jego bazą było krzepickie liceum. Wszystko odbywało się według wcześniej znanego wszystkim planu. Pomoc, zgodnie z ideą tej akcji, trafiła do najbardziej potrzebujących – ale takich, którzy mają wolę stanąć na nogi i usamodzielnić się

Ideą Szlachetnej Paczki jest tzw. mądra pomoc. Celowa, celowana i przemyślana. To znaczy taka, w której najpierw rozeznaje się autentyczne pilne potrzeby tych, którzy zostaną obdarowani, a potem – z kluczową pomocą darczyńców – przygotowuje dla nich odpowiednie paczki. Pomoc przemyślana – bo taka, która może dać impuls do zmiany na lepsze, do powrotu do samodzielności obdarowanych. A nie taka, która demoralizuje i przyzwyczaja do ciągłego wyciągania ręki po dalsze darmowe wsparcie. Obdarowywani są znani wolontariuszom. Wsparcie nie jest więc rozdawane losowo, a odruchy serca darczyńców nie marnują się, nie trafiają w próżnię.
W czasie finału Szlachetnej Paczki w powiecie darczyńcy dostarczali prezenty, które zakupili dla wybranych przez siebie potrzebujących rodzin. Informacja o potrzebujących była dostępna na stronie Szlachetnej Paczki. Zgodnie z zasadami akcji wcześniej wolontariusze odwiedzili każdą z takich zgłoszonych rodzin i sondowali potrzeby, poznawali sytuację. Takie osoby, dodajmy, mógł zgłosić każdy. Czyli jakaś osoba i instytucja, ludzie wobec potrzebujących zupełnie obcy, jak i ich krewni. Jedynie samemu nie można zgłosić do Szlachetnej Paczki siebie jako rodziny w potrzebie. Przeprowadzone przez wolontariuszy wywiady pozwoliły i u nas ustalić i opublikować listę potrzebujących rodzin. Ich sytuacja i powody, dla których w niej się znalazły, były też znane darczyńcom. Z zachowaniem anonimowości danych.
Potem jest finał. W trakcie finału Szlachetnej Paczki dostarczone przez darczyńców i przygotowane prezenty są rozwożone do potrzebujących rodzin. Jakie to są prezenty? Zwraca uwagę to, że często konkretne i praktyczne. Takie, jakie wynikają z potrzeb danej rodziny i które mogą być szansą na zmianę sytuacji na lepsze. Dla niektórych rodzin może więc to być choćby opał na zimę. Dla innych łóżko do rehabilitacji osoby niepełnosprawnej. Czasem to domowe sprzęty, jak pralka czy wersalka, bez której trudno funkcjonować. Potrzeby dotyczą też odzieży, środków czystości i żywności.
W tym roku w naszym powiecie zgłoszono do Szlachetnej Paczki 22 potrzebujące wsparcia rodziny. 21 z nich, po wywiadach prowadzonych przez wolontariuszy, zostało zakwalifikowanych do projektu. Czemu wykluczono jedną? Podczas weryfikacji zgłoszeń zorientowano się, że tam problemem jest alkohol i przemoc domowa. Paczki mają być impulsem do realnej zmiany. W obliczu takich problemów trudno się tego spodziewać. Pomoc trafiłaby w pewnym sensie w próżnię. Ta decyzja wpisuje się więc w ideę Szlachetnej Paczki – ideę niesienia mądrej pomocy.
– Magazyn, czyli salę na finał, organizujemy sami – my wolontariusze. Przyozdabiamy balonami, mamy choinkę. Organizujemy od lokalnych firm środki finansowe lub rzeczy materialne. Są to między innymi papiery kolorowe do pakowania paczek, taśma, ale również coś na poczęstunek dla nas – bo w końcu jesteśmy tam przez 3 dni od godziny 9.00 do 20.00 – i dla darczyńców – wyjaśnia przygotowania finału Ewelina Kała ze sztabu Szlachetnej Paczki Powiatu Kłobuckiego.
Nasi wolontariusze szczególnie dziękują osobom, które wsparły ich działania i finał. To klasa I z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipiu, uczestnicy Terapii Zajęciowej w Dankowicach, burmistrz Krzepic Krystian Kotynia, dyrektor Zespołu Szkół w Krzepicach Grzegorz Mastalerz, wicestarosta Zdzisława Kall, naczelnik powiatowego Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Joanna Kulejewska, Księgarnia Zenona Szymańska w Kłobucku. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują też wszystkim wolontariuszom i całej ekipie ludzi dobrej woli, których, z racji ich liczby, nie są w stanie w komplecie wymienić.
Możemy mieć satysfakcję, że ta mądra pomoc, w której dary nie są marnowane, a darczyńcy są w stanie zdecydować, komu konkretnie chcą pomóc, organizowana jest udanie także w naszym powiecie. Gratulujemy organizatorom i składamy wyrazy podziwu darczyńcom i wolontariuszom. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice, powiat

Lepszy transport w Krzepicach, Pankach i Przystajni

Jarosław Jędrysiak28 sierpnia 2023

Podsumowano program rozwoju czytelnictwa

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2022

Zaszczepiło się jeszcze 87 osób

Jarosław Jędrysiak2 października 2021

„Po cholerę” wypowiadać się na sesjach?

Jarosław Jędrysiak4 maja 2021

Ile się płaci za bezdomne zwierzę?

Jarosław Jędrysiak11 kwietnia 2021

Ujma dyrektorem

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2021