Kłobuck

Pomysłodawca muralu do odpytania?

Mural – jak podnosi radny – budzi dodatkowe zainteresowanie mieszkańców. Stąd chęć „odpytania” autora. Wiadomo, że to projekt za pieniądze ministerialne, a nie gminne.
Pomysłodawca muralu do odpytania?

MOK. Szarą ścianę zajmowaną często przez reklamy zajął dobrze widoczny mural. Wzbudza on różnego rodzaju zainteresowanie. Na „publiczne informacje i odpowiedzi na pytania” dotyczące muralu liczą też niektórzy radni

Tomasz Wałęga dopytywał na ostatniej sesji o nowy kłobucki mural. Ten na ścianie MOK-u. Wcześniej zresztą pytał o to już na posiedzeniu komisji.
– Wśród mieszkańców jest to ostatnio dość głośny temat – ocenia radny. – Chodziło generalnie o coś takiego, żeby zaprosić pomysłodawcę tego muralu, żeby udzielił publicznie informacji i odpowiedzi na pytania dotyczące tego dzieła – dodał.
Wałęga zdecydował się poruszyć tę sprawę, bo na sesji nie pojawiła się ani dyrektorka MOK-u, ani pomysłodawca muralu – którego zaproszenie zasugerował wcześniej.
– Rozumiem, że nie udało się zaprosić ani autora, ani pani dyrektor MOK-u? – pytał radny.
Burmistrz w odpowiedzi stwierdził, że przekazał informację dyrektorce MOK zgodnie z oczekiwaniem radnego. Nie poczuwa się natomiast do wypowiedzi, gdyż nie jest autorem ani pomysłodawcą tego projektu.
– Tak na marginesie: nie jest to finansowane z gminnych pieniędzy, tylko z ministerialnych. Opiniowała to też jakaś komisja – zaznaczył Jerzy Zakrzewski.
Z informacji burmistrza wynika też, że dyrektorka MOK rozmawiała już z projektantem, który ma się do tych propozycji odnieść.
Przypomnijmy, że mural powstał w ramach „Kuźni Kulturalnej”, w której realizuje się projekty oddolne i korzysta z dofinansowania zewnętrznego. To projekty angażujące w kulturę indywidualnych ludzi i implementujące ich pomysły w kulturalną tkankę miasta. W ramach tego cyklu były już projekty literackie, plastyczne, związane z grami planszowymi i szereg innych – w tym i mural. Część tych pomysłów na dłużej zagościła potem w ofercie MOK. Ideą zaś jest to, by mieszkańcy współuczestniczyli w tworzeniu kultury lokalnej – by działalność domów kultury nie była tylko „odfajkowywaniem” zadań kulturalnych, które w istocie potem niewielu interesują i powodują wydawanie potocznych ocen, że „w mieście się nic nie dzieje” w sferze kultury. Spodziewamy się, że będzie okazja rozwinąć wątek, który pojawił się na sesji – co zdecydowaliśmy się krótko zrelacjonować tutaj. Dodajmy, że już po sesji w materiałach MOK online pojawił się dodatkowy materiał poświęcony muralowi. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Pora idealna dla pikników i festynów

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Kompletnie pijana za kółkiem spowodowała kolizję

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2024

Szkolna świetlica ukończona i otwarta

Jarosław Jędrysiak10 czerwca 2024

Słowa uznania dla działaczy kultury

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2024

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024