Region

Sesja podsumowań i apeli

W ramach sesji podsumowano także Rok Górali i uhonorowano laureatów konkursu Śląskie Orły Wolontariatu.
Sesja podsumowań i apeli

SAMORZĄD. Za nami 40. sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Podczas obrad radni jednogłośnie podjęli skierowany do mieszkańców apel w postaci uchwały o szczepienie się przeciwko COVID-19 w związku z rosnąco lawinowo liczbą zachorowań w województwie śląskim

Ponadto radni przyjęli uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Śląskiego na lata 2022-2030 oraz ustanowienia planu ochrony dla Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”.
Kulturalne podsumowanie roku
W ramach sesji podsumowano także Rok Górali i uhonorowano laureatów konkursu Śląskie Orły Wolontariatu. Dla przypomnienia – 2021 był w województwie śląskim Rokiem Górali. Było to wydarzenie bez precedensu i stanowiło ukłon w kierunku mieszkańców południa regionu za ich ciężką pracę, kultywowanie tradycji i rodzinnych wartości.
– Bo to właśnie one, poza pięknymi widokami, przyciągają turystów. Góralszczyzna to nie tylko piękne stroje i muzyka, to przede wszystkim codzienność. Górale z pokolenia na pokolenia przekazują sobie wartości i umiejętności – podkreśla Jan Kawulok, przewodniczący sejmiku województwa.
Przyznano także Śląskie Orły Wolontariatu. W kategorii Organizacja Pozarządowa pierwsze miejsce zdobyła Fundacja Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna. Wśród wolontariuszy indywidualnie pierwsze miejsce przyznano Emilii Bielak z Fundacji Park Śląski.
Apel do mieszkańców i prezydenta
Pod styczniowe obrady wprowadzono aż trzy uchwały. Pierwsza dotyczyła form współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dwie pozostałe miały charakter apeli – do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ustanowienie 16 lipca Dniem Powstań Śląskich oraz do mieszkańców naszego regionu o poddanie się szczepieniom przeciwko COVID-19 w związku z coraz to większą liczbą chorych. Apel w kontekście jego rozpropagowania skierowano do samorządu województwa, sejmiku oraz jednostek samorządu terytorialnego. (as)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024