Lipie, Rębielice Szlacheckie

Gmina żali się na kuratora

Rada gminy poparła złożenie do ministra zażalenia na kuratora.
Gmina żali się na kuratora

OŚWIATA. Rada Gminy Lipie poparła zamiar złożenia do ministerstwa zażalenia na postanowienie kuratora oświaty. Kurator negatywnie zaopiniował zamiar przekształcenia szkoły w Rębielicach Szlacheckich

O zamiarach gminy wobec szkoły, o argumentacji gminy i stanowisku kuratora pisaliśmy już wcześniej, gdy sprawa ta rozpatrywana była po raz pierwszy. Ograniczymy się więc do kluczowych informacji. Temat placówki w Rębielicach już od kilku lat przechodzi kolejne instancje i wraca w różnych odsłonach. Śląski Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował zamiar przekształcenia szkoły, a jego opinię następnie podtrzymał Minister Edukacji i Nauki. Gmina poszła jednak ze sprawą do sądu administracyjnego – i wygrała. Decyzje kuratora i ministra zostały uchylone. Sprawa wróciła jednak do kuratora do ponownego rozpoznania. Tymczasem upłynął planowany termin przekształcenia szkoły (31 sierpnia 2021 r.) – zanim kurator wydał nową opinię. Gmina podjęła więc decyzję o zmianie terminu przekształcenia placówki na 31 sierpnia, ale 2022 roku. W odpowiedzi kurator umorzył sprawę i rozpoczął nowe postępowanie. Gmina zajęła stanowisko, że to decyzja błędna – bo nie doszło do złożenia nowego wniosku w sprawie. Obrazowo mówiąc: pęcznieją tomy akt, a to, jak cała sprawa się zakończy, trudno przewidywać, mając na uwadze jej dotychczasowy bieg. Dziwi zwłaszcza to, że mimo upływu czasu brak jest możliwości wydania wiążącej i ostatecznej decyzji, która albo pozwoliłaby gminie zamknąć oddział przedszkolny w Rębielicach, albo umożliwiła kuratorowi ostateczne zablokowanie takiego zamiaru. Można się wręcz zastanawiać nad jakością działania organów państwowych.
Obecnie wart odnotowania jest kolejny akt w tej sprawie. Gmina Lipie, która nadal akcentuje okoliczność, jaką jest mała liczba dzieci w oddziale przedszkolnym, skutkująca m.in. łączeniem w grupach dzieci w różnym wieku, wniosła do ministra edukacji zażalenie na negatywną opinię Śląskiego Kuratora Oświaty (ze stycznia 2022 roku) w sprawie zamiaru likwidacji oddziału przedszkolnego w Rębielicach. Łatwo zauważyć, że poniekąd ponownie powtarzana jest więc ta sama, już raz przebyta ścieżka kolejnych decyzji i odwołań. Poprzednio minister poparł kuratora, a ich decyzje potem podważył sąd administracyjny. Czy tym razem każdy etap zostanie powtórzony z identycznym rezultatem? Zobaczymy.
Gdy na początku kwestie związane ze szkołą w Rębielicach budziły największe emocje, zaangażowali się w nie na miejscu także politycy reprezentujący obecną partię władzy. Czy sposób rozpatrywania sprawy szkoły w Polsce zależy od opcji politycznych? Czy ocena spraw będzie inna, gdy (jeśli) zmieni się rząd? Jakikolwiek będzie finał tej sprawy – jej przebieg nie napawa optymistycznymi myślami w zakresie podstaw funkcjonowania naszego państwa. Czy oddział przedszkolny może być zlikwidowany, czy musi pozostać – to po prostu powinno być jasne już co najmniej w zeszłym roku. A tymczasem wygląda na to, że do końca sprawy daleko. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lipie, Rębielice Szlacheckie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Lipie, Rębielice Szlacheckie

Gmina planuje skargę na ministra

Jarosław Jędrysiak28 lipca 2022

Minister przeciw likwidacji szkoły

Jarosław Jędrysiak19 maja 2020

Gmina odwoła się do ministra

Jarosław Jędrysiak3 marca 2020

Głosowanie nad zamknięciem szkoły

Jarosław Jędrysiak10 stycznia 2020