Opatów, Wilkowiecko

Gmina planuje redukcję szkoły i nowy żłobek

Gmina ponownie przymierza się do zmiany organizacji szkół. Tym razem proponuje jednak także utworzenie placówki dla najmłodszych.
Gmina planuje redukcję szkoły i nowy żłobek

EDUKACJA. Wraz z końcem obecnego roku szkolnego gmina Opatów ma zamiar zreorganizować gminny system oświaty. Zmiany dotyczą w największym stopniu placówki w Wilkowiecku

Gmina chciałaby przekształcić Szkołę Podstawową w Wilkowiecku z placówki odrębnej na szkołę filialną Szkoły Podstawowej w Opatowie. W efekcie w Wilkowiecku nadal uczyłyby się dzieci chodzące do klas od pierwszej do trzeciej, a dzieci starsze – byłyby dowożone do szkoły do Opatowa.
Zmiana tego rodzaju pomyślana jest w pakiecie z planami uruchomienia żłobka. Placówka taka, przeznaczona dla najmłodszych dzieci i w naszych realiach często bardzo potrzebna, powstałaby w budynku dzisiejszej szkoły w Wilkowiecku.
W tych pomieszczeniach, które zwolniłyby się po tym, jak dzieci ze starszych klas zaczęłyby chodzić do szkoły w Opatowie. W celu utworzenia żłobka gmina chce skorzystać z dofinansowania z programu „MALUCH+”.
W komunikacie w materiałach oficjalnych urząd gminy wyraził nadzieję na zrozumienie i poparcie mieszkańców dla zamiarów dotyczących szkół. Ma stanowisko, że przeprowadzenie reformy systemu oświaty w gminie przysporzy dodatkowych korzyści.
Dodajmy, że gmina Opatów od lat podejmuje próby zmodyfikowania systemu oświaty, który ma – w skali powiatu – bardzo rozbudowany i tym samym bardzo kosztowny. W obecnych warunkach próby zmian w organizacji sieci szkół wszędzie napotykają jednak spore trudności. Z jednej strony często przeciwni są rodzice, a zwykle też nauczyciele, którzy mogą nie mieć pewności utrzymania pracy. Z drugiej strony obecne zasady organizacji oświaty konserwują kuratoria, które jakby nie uwzględniają stanu obecnego, demografii i problemów gmin z finansowaniem sieci szkół, które było właściwe wówczas, gdy w szkołach trzeba było tworzyć po dwie klasy w danym roczniku, a nie – jak bywa dziś – tworzyć „klasy” z roczników po dwoje dzieci. Czy propozycja łączona, zakładająca utworzenie żłobka, placówki też z pewnością potrzebnej, pomoże w realizacji zamiarów gminy? Zobaczymy. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opatów, Wilkowiecko

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Opatów, Wilkowiecko

Prace przy żłobku ruszają

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

To już 50 lat!

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2019