Region

Nie wszyscy myślą o pomocy

Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz kontakty drogą mailową dla osób, które chcą przekazać policji informacje o przypadkach handlu ludźmi, przestępstwach na tle seksualnym oraz zaginięciach uchodźców i ich rodzin, przebywających na terenie RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy. ARCH.
Nie wszyscy myślą o pomocy

BEZPIECZEŃSTWO. Nadzwyczajne zaangażowanie niezliczonej liczby Polaków – w tym i mieszkańców naszego powiatu – w bezinteresowne pomaganie uchodźcom z Ukrainy to dziś w zasadzie norma. Nie należy jednak zamykać oczu na to, że obecna sytuacja to też okazja dla przestępczego półświatka

Pomagamy, staramy się, jesteśmy wielcy. Sami ci, którym pomagamy, z reguły chętnie to podkreślają. W blasku tego wielkiego odruchu serca dla skrzywdzonych mogą się jednak próbować ukryć rzeczy groźne. W końcu, jak się mówi, pod latarnią najciemniej. Chodzi o stale istniejące zagrożenie procederem handlu ludźmi, przestępstwami seksualnymi itd. Niemal wszyscy chcemy pomóc. Tym bardziej warto zwracać uwagę na tych, którzy obecne okoliczności mogą chcieć wykorzystać w zupełnie inny sposób.
Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz kontakty drogą mailową dla osób, które chcą przekazać policji informacje o przypadkach handlu ludźmi, przestępstwach na tle seksualnym oraz zaginięciach uchodźców i ich rodzin, przebywających na terenie RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy. Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji uruchomiło specjalny numer telefonu (+48) 47 72 123 07 oraz skrzynkę e-mail: cpozkgp@policja.gov.pl, pod którymi można przekazywać, jak również uzyskiwać informacje oraz pomoc w sytuacjach związanych z zaginięciem osób, które przekroczyły granicę RP w związku z wojną. Jeśli ktoś śledzi intensywnie obecne wydarzenia, to mógł się już pewnie zetknąć z informacjami, że tu czy tam ktoś nieoczekiwanie zaginął, że choć miał gdzieś się pojawić po przekroczeniu granicy, to się nie zjawił. To rzadkie – ale może się za tym kryć działalność przestępcza. Warto wiedzieć, brać pod uwagę, reagować w razie potrzeby.
CPOZ KGP, na bieżąco monitorując działania prowadzone przez jednostki policji na terenie kraju w zakresie poszukiwania osób zaginionych, stale współpracować będzie w tym zakresie z jednostkami administracji rządowej, publicznej i organizacjami pozarządowymi, które zajmują się wsparciem Policji w poszukiwaniu osób zaginionych. Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP prowadzi dwa kanały komunikacji. Na adres e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl można przesłać policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Dodatkowo obsługiwana jest specjalna infolinia o numerze: (+48) 664 974 934. Dzwoniąc pod ten numer, można przekazać informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jak i przestępstw seksualnych, pedofilii czy pornografii dziecięcej. Infolinia ta jest również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi w zakresie niesienia pomocy ofiarom tych przestępstw.
Miejmy na uwadze, że uchodźcy, siłą rzeczy nieco zagubieni, świeżo obarczeni bagażem bardzo trudnych doświadczeń, mogą stawać się ofiarami przestępstw. Możemy naszą uwagę wyczulić też w tym zakresie. Może to nam uda się przeciwdziałać działaniom przestępczym, których na pewno byśmy sobie nie życzyli wobec nikogo. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024