Bez kategorii

Kończy się ważność bonów turystycznych

Nie wszyscy wykorzystali bony turystyczne. Czas na ich realizację kończy się wkrótce. Warto nie przegapić tego terminu.
Kończy się ważność bonów turystycznych

ŚWIADCZENIA. Mamy półmetek wakacji. Rośnie liczba aktywowanych bonów turystycznych. W województwie śląskim na 486 tysięcy przyznanych bonów aktywowano 86 procent. Co więcej, 283 tysiące bonów zostało całkowicie wykorzystanych. Wciąż pozostało 69 tysięcy bonów nieaktywnych. Warto się pospieszyć zarówno z aktywacją, jak i realizacją świadczenia, bo czasu na to jest coraz mniej. Ważność bonów upływa 30 września

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 złotych na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 złotych. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski tylko do końca września.
– Co istotne sama usługa może się odbyć później, czyli po 30 września, jednak płatność musi być zrealizowana do końca września. Warto o tym pamiętać, by nie stracić świadczenia – podpowiada Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, na przykład wyjazd dziecka na kolonie, na obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi jak transport i zwiedzanie.
Gdzie zapłacisz bonem?
W całym kraju płatność bonami przyjmuje ponad 27 tysięcy podmiotów. Najwięcej zarejestrowanych jest w województwie pomorskim (ponad 6,6 tysiąca) i małopolskim (5,5 tysiąca). I to tutaj trafi a najwięcej środków z bonów turystycznych. W województwie śląskim płatność bonami przyjmują 1673 podmioty. Do tej pory kwota zrealizowanych płatności u nich przekroczyła 127 milionów złotych.
Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej – bonturystyczny.polska. travel/lista-podmiotow – na której można sprawdzić możliwość takiego rozliczenia się na etapie planowania wyjazdu dziecka.
Dla kogo bon?
Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500+ złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin.
Bon tylko na PUE ZUS
– Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun poprzez SMS otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję – tłumaczy rzeczniczka.
W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: bonturystyczny.polska.travel.
Nieprzekraczalny termin
Wciąż pozostaje 776 tysięcy bonów w całym kraju, a w województwie śląskim 69 tysięcy – tych, które jeszcze w ogóle nie zostały aktywowane. Łączna liczba bonów, które czekają do całkowitego wykorzystania (nieaktywne, aktywne, ale niewykorzystane i częściowo wykorzystane) w skali ogólnopolskiej to ponad 2 miliony, a w województwie śląskim 203 tysięcy.
– Warto nie zwlekać z realizacją transakcji bonami, bo czas powoli się kończy. Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Pamiętajmy, do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, natomiast sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie – podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez kategorii

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Bez kategorii

Nowe e-wydanie tygodnika jest już dostępne!

Redakcja22 marca 2024

Zapraszamy na NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ

Marcin Syguda22 czerwca 2023

Koszykarski Klub Sportowy Basket Legnica w drodze po mistrzostwo III ligi

Marcin Syguda22 lutego 2023

Trwa konkurs dla kół gospodyń

Jarosław Jędrysiak22 lutego 2023

ZUS szybko rozpatruje wnioski 500 plus

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2023

Poradzą w sprawie uchodźców

Jarosław Jędrysiak23 marca 2022