Region

Utonięcia się zdarzają

Kąpiel w miejscu zabronionym może się skończyć mandatem. Kluczowe jest jednak bezpieczeństwo.
Utonięcia się zdarzają

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku i z podległych komisariatów w czasie wakacji kontrolują zbiorniki wodne. Na terenach rekreacyjnych mundurowi spotykają się z mieszkańcami, rozmawiają z nimi, a także sprawdzają, czy nie dochodzi tam do naruszenia obowiązujących przepisów prawa

Policja przypomina, że w powiecie kłobuckim jedynie w zalewie Zakrzew woda uznana została przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach za zdatną do kąpieli. Warto brać to pod uwagę, bo miejsc chętnie odwiedzanych z planami kąpania się w wodzie jest więcej.
W trosce o nasze bezpieczeństwo, w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2022” oraz „Kręci mnie bezpieczeństw nad wodą”, kłobuccy dzielnicowi od początku wakacji sprawdzają zbiorniki wodne znajdujące się w naszym powiecie. Wysokie temperatury zachęcają do wypoczynku nad wodą.
– Mimo, że jest to okres beztroski, powinniśmy jednak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz naszych najbliższych. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. Pamiętajmy, że zgodnie z artykułem 55 kodeksu wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 złotych grzywny albo karze nagany. Karane jest także samo przebywanie w wodzie. Wykroczenie to może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie (gdy na przykład nie wiedzieliśmy, że kąpiel w danym miejscu jest zabroniona) – przestrzega p.o. rzecznika kłobuckiej policji, asp. Kamil Raczyński.
Dla bezpieczeństwa nad wodą powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały też założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu. Wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo zmoczyć ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób unikniemy szoku termicznego. Pływając na materacach trzymajmy blisko brzegu – nie wypływajmy nimi na środek jeziora. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka. Wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Ostatnio pogoda jest trochę „w kratkę”, ale upały i sposobność do odpoczynku nad wodą mogą jeszcze do nas wrócić. Warto więc mieć na uwadze zalecane zasady bezpieczeństwa i przepisy prawne. (jar)się

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024