Region

Jechał za dwóch

Kierowca mógł stwarzać zagrożenie dla innych korzystających z autostrady.
Jechał za dwóch

Po autostradzie jechał przez naszą okolicę kierowca, który posługiwał się dwoma kartami do tachografu. Tachografy są po to, by kierowcy nie prowadzili zmęczeni. W jakim stanie jechał ten?

Inspektorzy ITD zatrzymali kierowcę estońskiego zestawu ciężarowego, który chwilę przedtem przejeżdżał przez nasz powiat po A1. Kontrola odbyła się w okolicy Woźnik. Jak się okazało, kierowca jechał na Słowację i korzystał z kart dwóch osób jednocześnie – więc tylko symulował zmianę osoby za kierownicą w trakcie wykonywanej międzynarodowej trasy. Po prostu wyjmował swoją kartę z tachografu i rejestrował aktywności na konto innej osoby.
Analiza zapisów z obu kart wykazała szereg naruszeń norm czasu pracy kontrolowanego kierowcy. Stwierdzono przekroczenia czasu jazdy dziennej, skrócenia dziennego odpoczynku oraz przekroczenia czasu jazdy bez wymaganej przerwy. Ostatnia manipulacja kartami miała miejsce poza granicą Polski i poza bieżącym, dobowym okresem pracy kierowcy. Ten czas pracy ogranicza się po to, by kierowca prowadzący duże auto był za kierownicą w dobrej formie.
Inaczej ryzykuje za siebie, ale i – z racji rozmiarów auta – za innych jadących po drodze.
Estoński kierowca dostał 3750 zł mandatu. Osobno odpowiedzialność finansowa grozi także jego estońskiemu pracodawcy – wobec przewoźnika będzie wszczęte postępowanie administracyjne.
To nie wszystko. Auto miało też pękniętą przednią szybę. Inspektorzy nie byli w tej sytuacji ani trochę pobłażliwi. Zatrzymali dowód rejestracyjny ciągnika siodłowego. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024