Region

Sprowadzili setki kilogramów narkotyków

W połowie zeszłego roku przejęto ogromną ilość narkotyków i zatrzymano osoby mające związek z tą sprawą. Akt oskarżenia, po przeprowadzonym śledztwie, właśnie trafił do sądu.
Sprowadzili setki kilogramów narkotyków

W połowie ubiegłego roku Centralne Biuro Śledcze Policji, współdziałając z Krajową Administracją Skarbową i służbami zagranicznymi, przejęło narkotyki i zatrzymało 6 osób na terenie województw śląskiego i małopolskiego. Rozpoczęło się wówczas śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze narkotykowym. Obecnie Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia w tej sprawie. Dotyczy on przywozu do Polski z terenu Unii Europejskiej 339 kg marihuany i 3 kg haszyszu

O sprawie było głośno w momencie zatrzymania powiązanych z nią osób. Teraz znane są ustalenia prokuratury, wraz z którymi sprawa trafia do sądu.
– W toku śledztwa ustalono, że w marcu 2021 roku na parkingu stacji paliw w Godzieszowie (woj. dolnośląskie) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Służby Celno-Skarbowej ujawnili 19 kg marihuany, która była przewożona w pojeździe firmy transportowej, należącej do Michała S. i Grzegorza U. Z kolei w maju 2021 roku funkcjonariusze CBŚP, w ramach postępowania nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie, zatrzymali sześciu mężczyzn (w tym 34-letniego Michała S. i 40-letniego Grzegorza U.), podejrzewanych o obrót znacznymi ilościami narkotyków. Do zatrzymania doszło w Krakowie podczas transakcji sprzedaży 2 kg marihuany. Dalsze przeprowadzone w sprawie czynności pozwoliły na ujawnienie na terenie Krakowa kolejnych 25 kg marihuany, które były ukryte w kontenerze, wynajmowanym przez oskarżonych. Ustalono również, że narkotyki te uprzednio zostały sprowadzone do Polski z terytorium Hiszpanii – referuje rzecznik częstochowskiej prokuratury, prokurator Tomasz Ozimek.
W trakcie dalszego postępowania ustalono, że Michał S. i Grzegorz U. prowadzili firmę transportową, która działała w Polsce i na terenie innych państw Unii Europejskiej. Problemem było to, co między innymi transportowano.
– W okresie od lutego 2020 roku do maja 2021 roku, wykorzystując środki transportu należące do tej firmy lub podnajmowane od innych firm, oskarżeni sprowadzili do Polski narkotyki w postaci 339 kg marihuany i 3 kg haszyszu. Narkotyki te były przywożone najczęściej z Hiszpanii, ale również z Niemiec i Austrii, gdzie były kupowane od dwóch mężczyzn, będących obywatelami Polski. Mężczyźni ci są obecnie poszukiwani przez organy ścigania. Jeden z transportów, zawierający 100 kg marihuany, został jesienią 2020 roku przejęty przez policję na terytorium Francji. W śledztwie Michał S. i Grzegorz U. usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa polegającego na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, a także przestępstw dotyczących posiadania, obrotu, przygotowania do obrotu, przywozu oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości środków odurzających – informuje Ozimek. – Przesłuchani przez prokuratora Michał S. i Grzegorz U. przyznali się do zarzucanych im przestępstw i złożyli obszerne wyjaśnienia, w których szczegółowo opisali przestępczy proceder – dodaje rzecznik.
Osoby, które brały udział w obrocie narkotykami kupowanymi od Michała S. i Grzegorza U., znajdujące się w rękach wymiaru sprawiedliwości, zostały oskarżone w innym postępowaniu. Toczy się ono obecnie przed Sądem Okręgowym w Krakowie. Zarzucane oskarżonym przestępstwa zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024