Złe oznakowanie może utrudniać korzystanie z dróg, może też generować sytuacje niebezpieczne. Czasem problemy tego rodzaju zgłaszają sami kierowcy. Ale przeglądów dokonują też uprawnione instytucje. Jak w poprzednią środę w naszym powiecie
W siedzibie starostwa powiatowego spotkali się w minionym tygodniu przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg w Kłobucku, Wydziału Komunikacji i Transportu w starostwie oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku. Celem spotkania było omówienie wspólnych działań w ramach powstającego projektu, dotyczącego poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu kłobuckiego. Co ważne, nie była to tylko dyskusja za stołem czy biurkiem.
Po wstępnej dyskusji uczestnicy spotkania udali się na terenowy przegląd dróg powiatowych. Chodziło tutaj o realne skontrolowanie istniejącego oznakowania drogowego w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego. Podczas tego ważnego objazdu szczególną uwagę poświęcono przejazdom kolejowym, a także drogom w rejonach szkół znajdujących się na terenie powiatu kłobuckiego. Dodatkowo dyskutowano także nad możliwościami usprawnienia ruchu i ułatwieniem życia mieszkańców poprzez wprowadzanie takich zmian, które korzystnie wpłynęłyby na komunikację w powiecie.
Zaletą takich oficjalnych podejść do tematu prawidłowego oznakowania i bezpieczeństwa ruchu jest na pewno to, że mogą się one okazać wstępem do realnych zmian w terenie. Zdarza się, że kierowcy widzą tego rodzaju problemy i je zgłaszają policji czy władzom, jednak zapewne niejeden mógł się przekonać, że po takim zgłoszeniu często nic się nie dzieje. Czasem pomagają media. Nieraz pisaliśmy o problemach z oznakowaniem, które zgłaszali nam czytelnicy – często po tym, jak się „odbili” od urzędników i niczego nie wskórali. Czasem okazywało się, że medialne poparcie dla spraw po prostu słusznych pomaga i drogowe koszmarki znikają. Najlepiej jednak, gdy odpowiedzialne osoby na stanowiskach związanych z decyzjami o bezpieczeństwie na drogach samodzielnie analizują tego rodzaju kwestie i podejmują potem działania. Za zmianami w oznakowaniu stoją zwykle specjalnie zlecane badania i wiążą się z tym koszty. Dobrze więc, gdy decyduje się o tym z urzędu. W końcu po to mamy odpowiedzialne służby. (jar)
Facebook
YouTube
RSS