Region

Kilka z nich okrutnie zgwałcił, jedną zabił

Prokuratura doprowadziła do prawomocnego skazania seryjnego gwałciciela i sprawcy śmierci jednej z bułgarskich prostytutek. Mężczyzna usłyszał wyrok dożywocia.
Kilka z nich okrutnie zgwałcił, jedną zabił

Na dożywocie został prawomocnie skazany seryjny gwałciciel, który dokonywał przestępstw w naszym regionie. Wyrok został utrzymany w mocy przez Sąd Apelacyjny w Katowicach

Sprawa, która teraz znalazła finał, dotyczy zdarzeń sprzed kilku lat. Jeszcze w czerwcu 2019 roku Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 31-letniemu Konradowi J., dotyczący gwałtów na kobietach świadczących usługi seksualne oraz zabójstwa jednej z nich.
Nie od razu zasądzono dożywocie
– W wyniku pierwszego rozpoznania sprawy, w lutym 2020 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał oskarżonego na karę łączną 17 lat pozbawiania wolności za dopuszczenie się 4 gwałtów. Jednocześnie sąd uznał, że zebrane w toku postępowania dowody nie pozwalają na uznanie Konrada J. za winnego przestępstwa zabójstwa. Na skutek apelacji, złożonej przez prokuratora, Sąd Apelacyjny w Katowicach uchylił ten wyrok w zakresie oskarżenia o przestępstwo zabójstwa i skazał prawomocnie Konrada J. na karę łączną 17 lat pozbawiania wolności za 3 przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem – przypomina prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej prokuratury.
Po ponownym rozpoznaniu sprawy, 14 marca 2022 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał Konrada J. za przestępstwo zabójstwa w związku ze zgwałceniem na karę dożywotniego pozbawienia wolności oraz orzekł wobec niego nawiązki w łącznej kwocie 100 tysięcy złotych na rzecz rodziców pokrzywdzonej. W mowie końcowej prokurator wnosił o wymierzenie oskarżonemu kary dożywotniego pozbawiania wolności.
– 13 marca 2023 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach, po rozpoznaniu apelacji obrońcy oskarżonego, utrzymał wyrok w mocy, przyjmując, że Konrad J. dopuścił się zabójstwa w zamiarze ewentualnym – dodaje Ozimek.
Przyjechał pod Częstochowę skorzystać z usług seksualnych
– W toku śledztwa ustalono, że 29 grudnia 2017 roku mieszkaniec województwa mazowieckiego Konrad J. wyjechał z domu samochodem dostawczym i udał się w kierunku Częstochowy, chcąc skorzystać z usług seksualnych kobiet, świadczących takie usługi przy drodze DK-1. W okolicach miejscowości Wikłów k. Częstochowy usługi seksualne oferowała 26-letnia obywatelka Bułgarii. Konrad J. uzgodnił z nią wykonanie usługi, po czym kobieta wsiadła do jego samochodu i udali się w głąb lasu. Tam oskarżony zabrał pokrzywdzonej telefon komórkowy, pobił, związał kablem elektrycznym i skuł kajdankami oraz wrzucił ją do przestrzeni bagażowej. Następnie Konrad J. brutalnie zgwałcił kobietę. W pewnym momencie na miejsce zdarzenia przyjechała znajoma kobiety, co skutkowało ucieczką oskarżonego. Konrad J. został zatrzymany jeszcze tego samego dnia przez zawiadomionych o zdarzeniu policjantów – podaje szokujące szczegóły rzecznik prokuratury.
Znaleziono u niego telefony ofiar
Wkrótce po zatrzymaniu, na wniosek prokuratora, Konrad J. został tymczasowo aresztowany pod zarzutem zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem obywatelki Bułgarii. Ustalenia poczynione w śledztwie podpowiedziały, że sprawa, w związku z którą wpadł w ręce policji, nie jest jedyną, którą ma na sumieniu.
– W wyniku przeszukania należących do oskarżonego pomieszczeń ujawniono telefony komórkowe i inne przedmioty, które – jak później stwierdzono – należały do kobiet świadczących usługi seksualne przy drogach. W trakcie dalszego śledztwa ustalono, że 18 grudnia 2017 roku w Danielowie (powiat radomszczański) ujawniono płytko zakopane zwłoki 19-letniej obywatelki Bułgarii, która zajmowała się świadczeniem usług seksualnych i zaginęła 22 maja 2017 roku. W postępowaniu stwierdzono, że 22 maja 2017 roku Konrad J. przyjechał samochodem dostawczym w okolice Danielowa i udał się do lasu w towarzystwie tej kobiety. Tam pobił pokrzywdzoną, związał kablem i drutem oraz wielokrotnie brutalnie zgwałcił. Następnie w nieustalony sposób pozbawił kobietę życia i jej zwłoki zakopał w pobliżu. Konrad J. zabrał także pokrzywdzonej telefon komórkowy, torebkę i biżuterię, które zostały znalezione w jego miejscu zamieszkania – informuje Tomasz Ozimek.
W wyniku śledztwa aktem oskarżenia objęto również przestępstwa zgwałcenia kobiet świadczących usługi seksualne przy drogach, których Konrad J. dopuścił się 11 sierpnia 2017 roku w Piotrkowie Trybunalskim oraz 30 października 2017 roku w Dąbrowie Górniczej. W tych przypadkach sposób działania sprawcy był podobny do zdarzeń opisanych powyżej. Konrad J. zabierał kobiety samochodem do lasu, w celu skorzystania z usługi seksualnej, groził pozbawieniem życia, krępował, dotkliwie bił oraz wielokrotnie brutalnie gwałcił. Oskarżony zabierał także pokrzywdzonym telefony komórkowe, pieniądze i inne przedmioty.
– Przesłuchany w charakterze podejrzanego Konrad J. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia. Na końcowym etapie śledztwa podejrzany zmienił wyjaśnienia, nie przyznając się do zabójstwa obywatelki Bułgarii. W wydanej opinii biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że w chwili dokonania zarzucanych mu czynów Konrad J. był poczytalny. Natomiast na podstawie opinii biegłych psychologów stwierdzono, że oskarżony spełnia psychologiczne kryteria seryjnego sprawcy działającego z motywacji seksualnej – podsumowuje rzecznik prokuratury. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024