Biała

Kiedy zajmą się Parkową w Białej?

Mieszkańcy mają pewne szanse doczekać się drogi nawet szybciej, niż to zakładano. Ale czy to się uda – zależy przede wszystkim nie od władz Kłobucka, a od instytucji zapewniającej dofinansowanie. Radna usłyszała więc od burmistrza bardzo pozytywne wiadomości.
Kiedy zajmą się Parkową w Białej?

Gmina Kłobuck otrzymała dofinansowanie do przebudowy drogi. Pytanie: kiedy ta inwestycja będzie realizowana?

Podczas odbywającego się co sesję wystąpienia burmistrza, w którym rada miejska jest informowana o stanie spraw gminnych i realizacji różnych przedsięwzięć, Jerzy Zakrzewski poinformował, że gmina otrzymała dofinansowanie na drogę. Konkretnie chodzi o środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (to nie jest błąd w datach – ciągle jeszcze realizowane są inwestycje z puli środków na ten okres). Gminie Kłobuck przyznano dofinansowanie na zadanie przebudowy odcinka ulicy Parkowej w Białej. To ulica – dopowiedzmy dla jasności – ulica po przeciwległej wobec cmentarza stronie drogi wojewódzkiej. Jest tam kilkanaście domów, a jakość dojazdu nie jest, jak na obecne standardy, satysfakcjonująca.
Szacowana wartość zadania wynosi nieco ponad 1,1 miliona złotych. Dofinansowanie pokrywa 0,7 miliona. Pozostaje jeszcze jedno pytanie zasadnicze – i padło ono na sesji.
– W jakim terminie będzie realizowana ta inwestycja? – poprosiła o uzupełnienie informacji radna Iwona Płusa.
– Jak to się mówi: można odtrąbić sukces. Mamy podpisaną umowę na dofinansowanie, co jest warunkiem brzegowym tej inwestycji. Bo gdyby dofinansowania nie było, po prostu moglibyśmy o niej zapomnieć. Nie oszukujmy się. Tak więc informacja o dofinansowaniu jest bardzo ważna. To po pierwsze. Po drugie: mamy doświadczenie w zakresie tego, ile trwa rozpatrywanie tego rodzaju wniosków. Zakładaliśmy więc realizację tego zadania w 2024 roku. Teraz jeżeli mamy już umowę podpisaną, będziemy się zastanawiać, czy nie udałoby się nam zmodyfikować i aneksować tego wniosku. Po to, aby realizację tego zadania wprowadzić jeszcze w tym roku budżetowym – poinformował w odpowiedzi Jerzy Zakrzewski.
Jest więc szansa na to, że droga będzie nawet wcześniej niż planowano – bo nie w przyszłym, ale w tym roku. Przy czym na dziś jeszcze jest to nie tyle pewność, że będzie szybciej, ale właśnie szansa. Burmistrz zaznacza, że skoro nie oczekiwano tych środków zewnętrznych teraz, to wszystko planowano na rok przyszły. Tymczasem rozpoczęto inne zadania. Co teraz? Trzeba to zważyć, czy gmina da radę zająć się tym jeszcze w 2023 roku. No i jest drugi warunek ważniejszy, bez którego wola po stronie burmistrza nic nie znaczy.
– Instytucja dofinansowująca musi wyrazić zgodę na zmianę terminu inwestycji na ten rok – powtórzył kluczową w tej chwili informację Zakrzewski.
Dla mieszkańców Parkowej w Białej tak czy inaczej są to wiadomości dobre i oczekiwane. Droga na pewno będzie – bo dofinansowanie przyznano. Czy jeszcze w tym roku, czy – jak początkowo planowano – w roku przyszłym, to już nawet nieco mniej ważne, skoro wiadomo, że na inwestycję są już środki. Czas pokaże, jakie zapadną decyzje. Poza Kłobuckiem i w Kłobucku. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biała

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Biała

Rusza przebudowa Parkowej w Białej

Jarosław Jędrysiak20 marca 2024

Wiadomo, ile warta może być przebudowa Parkowej

Jarosław Jędrysiak14 lutego 2024

Dożynki w Białej

Marcin Syguda24 sierpnia 2023

Dzielnicowy promował zawód policjanta

Marcin Syguda28 kwietnia 2023

Piknik parafialny w Białej

Marcin Syguda25 sierpnia 2022

Dachował na autostradzie

Jarosław Jędrysiak10 czerwca 2022