Region

Na lotnisku w Katowicach powstanie multimodalny węzeł przeładunku

Na lotnisku w Katowicach powstanie multimodalny węzeł przeładunku

W Katowice Airport powstanie multimodalny węzeł przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową. Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska
???? Korzyści wynikające z realizacji inwestycji, jej harmogram, koszty i skalę dofinansowania przedstawiono w trakcie konferencji prasowej, która 12 maja odbyła się w KTW. W spotkaniu z mediami wzięli udział: Grzegorz Puda – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Jerzy Polaczek – poseł RP, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury i Artur Tomasik – prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
W ramach projektu powstanie bocznica kolejowa łącząca KTW z Centralną Magistralą Kolejową za pośrednictwem linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. Sercem inwestycji będzie kolejowy front rozładowczy do załadunku i rozładunku towarów oraz paliw, który sąsiadować będzie z trzema zbiornikami o pojemności 1000 m³ i stanowiskami rozładunku autocystern. W części węzła znajdującej się w strefie zastrzeżonej lotniska powstaną stanowiska nalewaków dla cystern lotniskowych.
Całkowity budżet projektu szacowany jest na 95,5 mln zł, z tego do 50% kosztów kwalifikowanych będzie stanowiła dotacja z Unii Europejskiej w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) 2021-2027 Military Mobility. Zgodnie z harmonogramem realizacja projektu powinna zakończyć się w czerwcu 2026 roku.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Region

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024