Kłobuck, Kamyk

Ruszą duże inwestycje ze środków Polskiego Ładu

Ruszą duże inwestycje ze środków Polskiego Ładu

Oczekiwana i bardzo potrzebna termomodernizacja hali na terenie OSiR-u. Przebudowa bieżni i trybun na stadionie. Wreszcie zagospodarowanie terenu przy szkole w Kamyku. Wszystkie te inwestycje teraz mogą ruszyć

Gmina Kłobuck otrzymała potężne środki z Polskiego Ładu na kilkuczęściowe zadanie obejmujące przebudowę infrastruktury sportowej w Kłobucku i w Kamyku. Potem było nieco perypetii, o których zresztą na bieżąco pisaliśmy.
– Mieliśmy trudności z przetargami, gdyż na dwie z części tego zadania nie wpływały żadne oferty, a na tę trzecią były one nawet o sto procent wyższe niż środki, które były na to przeznaczone. Teraz otrzymaliśmy oferty, które możemy przyjąć. Dzięki przesunięciom w budżecie, dokonanym na sesji we wtorek, możemy to zrobić. Cała ta składająca się z części inwestycja będzie więc zrealizowana z dofinansowaniem na poziomie około 80 procent – mówi burmistrz Jerzy Zakrzewski.
Rozsądna decyzja
Właśnie możliwość skorzystania z tak pokaźnego dofinansowania uzasadnia zmiany dokonane w budżecie na ostatniej sesji. Oferty uzyskano w trzecim przetargu, w sumie do realizacji kompletu zadań brakowało około miliona złotych – i trzeba było te środki znaleźć, by przebudowę infrastruktury sportowej zrealizować, by nie utracić milionów dotacji z Polskiego Ładu. To po prostu gospodarne rozstrzygnięcie, które poparła większość rozsądnie myślących radnych.
Z satysfakcją można odnotować, że dzisiejsze decyzje zbliżają do finału inwestycji – do realizacji zadań, do których projekty były gotowe już od kilku lat. Trwała tylko walka o środki na ich dofinansowanie. Polski Ład zmienił tu zasady gry – po prostu dał możliwość realizacji tak dużych inwestycji.
– Będziemy mogli zrealizować całą tę inwestycję i oddać obiekty sportowe do dyspozycji mieszkańców – cieszy się burmistrz Jerzy Zakrzewski.
Satysfakcję podzielają na pewno wszyscy, którzy z tych obiektów będą mogli korzystać.
Hala cieplejsza i odnowiona
Pierwsza z części potężnej inwestycji hasłowo nazwana jest termomodernizacją hali na terenie OSiR-u. Obejmuje zarówno samą termomodernizację – czyli docieplenie ścian, wymianę drzwi i okien na szczelne oraz wszystkich elementów i instalacji, które mają wpływ na termikę obiektu – ale też prace o charakterze remontowym. Docieplony obiekt będzie miał nowe elewacje, będzie miał też wymienioną konstrukcję dachową i pokrycie dachu – oczywiście wraz z dociepleniem. Wymienią też stare instalacje wewnętrzne, wymienią podłogę w hali. To będzie tak w zasadzie niemal nowy obiekt – to znaczy budynek ten sam, ale wykończenie, docieplenie, instalacje – to wszystko będzie nowe. Zadanie jest spore i według przetargu jest warte prawie 2,97 miliona złotych. Przy czym miasto wkłada ze swoich 678 tysięcy, a całą resztę finansuje państwo – to jest rządowy Polski Ład.
Nowe trybuny i bieżnia
To ważny i kolejny etap realizowanej krok po kroku wielkiej inwestycji w infrastrukturę stadionu na terenie OSiR-u. Zadanie w całości ma kosztować 4,05 miliona złotych – to wartość już po przetargu – przy czym ze środków miasta to niespełna 866 tysięcy, a cała reszta jest dotacją z Polskiego Ładu.
Co do trybun, te obecne zostaną rozebrane. Powstaną nowe, z zadaszeniem. Te nowe będą też odwodnione. Obiekt będzie doświetlony, wyposażony w monitoring. Skończą się więc też przypadki wandalizmu, a ewentualni sprawcy takich zniszczeń – poniosą odpowiedzialność. Z kolei nowa bieżnia będzie miała cztery tory dookoła (400-metrowe) oraz bieżnię prostą 130 metrów – do biegania „na setkę”. Będzie też skocznia do skoku w dal i rzutnia do pchnięcia kulą. Stadion wielofunkcyjny jak się patrzy.
Zagospodarowany teren przy szkole
W zakresie zadania zagospodarowania terenu przy szkole w Kamyku mieści się przede wszystkim budowa wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Teren ten będzie wyposażony we wszelką niezbędną infrastrukturę, oświetlony, uzupełniony o siłownię pod gołym niebem. Zadanie po przetargu jest warte niespełna 2.09 miliona złotych. Miasto wykłada 470 tysięcy, większość kosztów pokryje dotacja z Polskiego Ładu. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, Kamyk

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, Kamyk

Cenne środki na inicjatywy sołeckie

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Trzy zabytki do dofinansowania

Jarosław Jędrysiak25 września 2023

Niebezpieczne odpady w Kamyku. Mieszkańcy czują się zagrożeni

Jarosław Jędrysiak1 sierpnia 2022

Co z boiskiem przy szkole?

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020

Burmistrz odwdzięcza się Kamykowi?

Redakcja29 września 2015