Pozostałe artykuły

Jak ekologicznie dbać o ogród w czasie suszy

Jak ekologicznie dbać o ogród w czasie suszy

Ocieplenie globalne to temat towarzyszący nam już od wielu lat. Mimo wielu dowodów jego destrukcyjnego znaczenia dla naszej planety, wciąż pojawiają się głosy bagatelizujące jego znaczenie. Niezaprzeczalnie jego skutki odczuwane są już dawna w postaci gwałtownych zjawisk atmosferycznych występujących choćby na trenie naszego kraju, ale przede wszystkim podwyższenie temperatur w okresie letnim i częste okresy bezdeszczowe, które w konsekwencji doprowadzają do suszy.
Taka sytuacja dotyka nas także w tym roku. Szacuje się, że rok 2023 może być tym rekordowym. Susza stanowi zagrożenie „dla całej naszej egzystencji”. Susza zagraża zarówno plonom, przyrodzie, jak i dzikim zwierzętom. A długotrwała susza degraduje środowisko, co jest problem dla nas wszystkich. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu 23 lat liczba i czas trwania susz wzrosły o 30 procent, a związane z nimi pustynnienie dotyka już jednej czwartej globu.
Susza odczuwana jest przez rolników i konsekwentnie odbija się ona na naszych portfelach, ale równie odczuwalna jest ona przez miłośników ogrodów. Intensywne samodzielne nawadnianie naszych plonów czy roślin ozdobnych nie tylko jest drogie ale także bardzo nierozsądne.
Istnieje jednak kilka sposobów na złagodzeni suszy w ogrodzie i odpowiednie przygotowanie do niej roślin.

Rozsądne i ekonomiczne podlewanie roślin

Najważniejsza zasada mówi, że podczas gorących dni należy podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Chodzi tu nie tylko o zapobieganie poparzenia roślin ale przede wszystkim o fakt, że w upalny dzień woda szybciej paruje co stanowi oczywistą stratę. Starajmy się podlewać bezpośrednio do gleby aby wodo nawadniała ziemię a nie stała się dodatkowo zagorzeniem dla roślin. Rozgrzane krople wody na liściu działają jak soczewka, mogą nawet poparzyć roślinę.
Należy pamiętać także o podlewaniu roślin kiedy jest to konieczne. Pierwsze oznaki osychania są momentem do polewania. Roślina zbyt często podlewana nie wyrabia sobie odporności na brak wody. Chodzi tu oczywiście o system korzeni.

Ogranicz wysychanie gleby

Ubytki wody z gleby najłatwiej ograniczyć ściółkując podłoże pod roślinami. Warstwa kory, trocin, zrębków lub kompostu powinna być dość gruba – 3-5 cm. Zanim jednak ją rozłożymy, dobrze podlejmy rośliny. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie hydrożeli ogrodniczych, które najpierw magazynują, a następnie stopniowo uwalniają wodę do gleby. Hydrożele mają postać proszku lub granulatu, wystarczy wymieszać je więc z glebą podczas sadzenia roślin. Zastosowanie tych środków powoduje także, że podłoże jest lepiej napowietrzone i spulchnione, a rośliny są większe, zdrowsze, dłużej kwitną i owocują.

Rośliny odporne na suszę

Jeśli jesteś na etapie planowania nowego ogrodu lub rozszerzenia już istniejącego może trzeba zastanowić się nad roślinnością odporną na długotrwały brak nawadniania. Godne polecenia są takie drzewa i krzewy jak: berberysy, brzozy, jałowce, sosny, świerk kujący, żarnowiec miotlasty i szczodrzeniec, lilaki, tamaryszki, złotokap, róże pomarszczone, róże okrywowe, surmia (katalpa), karagana syberyjska. Krzewinki i byliny, które dobrze poradzą sobie z okresową suszą to: lawenda wąskolistna, rozmaryn, jukka ogrodowa, trawy ozdobne, np. kostrzewa czy wydmuchrzyca piaskowa, macierzanka, mikołajek, smagliczka, rozchodniki, rojniki oraz zawciąg nadmorski. Do roślin jedno- i dwuletnich odpornych na niedostatki wody należą aksamitki i nagietki.

Zbieranie deszczówki czyli najbardziej ekologiczne i ekonomiczne podlewanie

Deszczówka to jedyne odnawialne źródło wody. Prawnie uważna jest za ściek, a przed jej działaniem staramy się chronić ściany domu oraz ogród. Jednak odpowiednio odzyskana i zgromadzona może znacząco zmniejszyć codzienne zużycie wody pitnej i tym samym ograniczyć koszty jej zakupu o ok. 700 złotych rocznie! Poznaj sposoby na odzyskiwanie, gromadzenie i zagospodarowanie wody deszczowej.
System zbierania deszczówki może być podziemny lub naziemny. Łapanie deszczówki wymaga zamontowania specjalnych urządzeń. W przypadku systemu podziemnego konieczna jest instalacja skrzynek rozsączających pod ziemią. Dzięki temu tworzy się „magazyn” na deszczówkę, która stopniowo wsiąka w otaczający grunt. Podziemne skrzynki zaprojektowane są tak, aby w czasie deszczów gromadziły jak najwięcej wody, a później powoli ją rozprowadzały w ziemi.
Obecnie najpopularniejszym sposobem zbierania deszczówki jest montaż wyłapywaczy (inaczej zbieraczy) wody deszczowej. Są to elementy bezpośrednio instalowane na rurach spustowych. Otwory, które się znajdują w wyłapywaczach, pozwalają na gromadzenie deszczówki w specjalnych pojemnikach. Zbiorniki na deszczówkę mogą pomieścić od kilkuset do kilku tysięcy litrów wody opadowej.
Jeśli takie metody gromadzenia deszczówki wydają się skomplikowane można zacząć od bardzo prostych metod a mianowicie ustawienie beczki czy bani, do której woda będzie wpadać.

Pamiętajmy o tym, że woda staje się coraz cenniejsza i powinniśmy rozsądnie z niej korzystać. Oszczędzać wodę można na wiele sposobów ale na pewno należy wprowadzić kilka zmian w naszych codziennych nawykach i przede wszystkim świadomie z niej korzystać.

Tekst powstał w celach edukacyjnych w ramach projektu Life „ Śląskie. Przywracamy błękit”
Autor: Ewa Chojnacka – Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Pozostałe artykuły

Najpopularniejsze gry na pieniądze w Polsce

Redakcja12 lipca 2024

Jak zarządzać energią w budynkach wielorodzinnych?

Redakcja17 czerwca 2024

Magazyny energii – czy rzeczywiście warto w nie inwestować?

Ewa Chojnacka18 grudnia 2023

Sezon smogowy w pełni

Ewa Chojnacka11 grudnia 2023

Operat szacunkowy a rynek nieruchomości: Jak trendy rynkowe wpływają na wyceny?

Redakcja6 października 2023

TAURON napędza Hokej Ligę i Polską Ligę Hokeja Kobiet

Redakcja1 września 2023