Powiat

Oszuści polują na szukających wakacyjnych okazji

ARCH.
Oszuści polują na szukających wakacyjnych okazji

Trwa sezon urlopowy. Słusznie wyjazd na wypoczynek nie kojarzy się z oszczędzaniem. Bywa drogo. Warto pamiętać, że szukanie szczególnie tanich ofert, można się nadziać na oszustów. Planując swój wypoczynek w kraju czy za granicą trzeba sprawdzać dokładnie wakacyjne oferty i biura podróży. Jeśli się rezerwuje wakacje przez internet, szczególnie trzeba uważać na „super okazje”, bo wakacyjni oszuści nie próżnują

Często bywa tak, że czeka się cały rok na urlop. Wakacje wykupuje się wcześniej. Bywa i tak, że gdy w końcu przychodzi wyczekiwany dzień wyjazdu, ktoś udaje się na lotnisko i dopiero tam dowiaduje się, że nie ma go na liście pasażerów. I że wyjazd nie dojdzie do skutku. Urlop spędzi się w domu, a wpłaconych pieniędzy nie odzyska. Co się stało? Taka sytuacja może spotkać kogoś, kto padł ofiarą oszustwa wakacyjnego. To bardzo przykry scenariusz. Ale można też postarać się, by nie stać się ofiarą oszustów.
Przede wszystkim jeśli chce się faktycznie spokojnie wypocząć, odpowiednio wcześniej trzeba się przygotować. Lista wakacyjnych obowiązków jest długa, a na jej czele powinno się znajdować sprawdzenie biura podróży, w którym chcemy wykupić swoje wymarzone wakacje. Jak to zrobić? Lampka ostrzegawcza w naszych głowach powinna się zapalić już w chwili, kiedy organizator oferuje wakacje w podejrzanie niskich cenach. Ta metoda weryfikacji nie jest jednak w żaden sposób miarodajna. Dlatego warto skorzystać z innych narzędzi.
Powinno się sprawdzić, czy biuro podróży, z którego usług chce się skorzystać, należy do organizacji branżowych, na przykład do Polskiej Izby Turystyki. Podobnie należy skorzystać z Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPO), prowadzonej w formie elektronicznej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. To dostępny bezpłatnie rejestr, który gromadzi dane o działających legalnie organizatorach turystyki i pośrednikach turystycznych w kraju.
Jest kilka podstawowych zasad, które należy stosować, by nie stać się ofiarą oszustwa wakacyjnego. Po pierwsze trzeba zachować zdrowy rozsądek i ostrożność. To szczególnie ważne, gdy sprawdza się różne „super okazje”, oferty zauważalnie tańsze niż inne. Bezpieczniej jest zarezerwować wakacje u renomowanego agenta lub w sprawdzonym biurze podróży. W każdym przypadku, a zwłaszcza gdy korzysta się z oferty biura nie tak renomowanego, należy dokładnie sprawdzić w internecie, czy firma, która składa ofertę, w ogóle jest legalna. Trzeba też sprawdzić, czy hotel i linia lotnicza z oferty naprawdę istnieją. Bo najbardziej bezczelni oszuści mogą nawet w ten sposób nabierać łatwowiernych i skorych do szukania wyjątkowych okazji. Dobrze jest sprawdzić opinie innych klientów, którzy korzystali z danego pośrednika czy z oferowanych przez niego miejsc wypoczynku. Powinno się też korzystać z bezpiecznych metod płatniczych.
Gdy już zostało się oszukanym lub zauważyło próbę oszustwa, trzeba zgłosić sprawę jak najszybciej na policję. W przypadku pojawienia się problemów z zagraniczną firmą pomoc można uzyskać w Urzędzie Ochrony Konsumenckiej i Konsumentów oraz Europejskim Centrum Konsumenckim. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024