Powiat

Tauron podpowiada: chłodźmy się dzięki energii słońca

Opłaca się, by klimatyzacja zapewniała nam odpowiednie warunki, będąc przy tym urządzeniem zasilanym z fotowoltaiki.
Tauron podpowiada: chłodźmy się dzięki energii słońca

Słońce ostatnio mocno grzeje. Chyba nikt nie lubi upałów. Ale to, że pogoda jest właśnie taka, możemy obrócić też na własną korzyść. Słońce bowiem nie tylko rozgrzewa powietrze wokół nas, ale zapewnia też teraz świetne warunki dla paneli fotowoltaicznych. I choć klimatyzacja może zwiększyć poziom konsumpcji energii elektrycznej nawet o blisko 10 procent w skali roku, to wykorzystanie 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby pozwala na znaczną optymalizację opłacalności instalacji. Tak pokazują analizy Taurona. Warto z tego korzystać

Tauron dostarcza energię elektryczną do naszych domów. Akcentuje też kwestię oszczędności.
– Wspieramy długofalowe oszczędności w domach naszych klientów i systematycznie rozszerzamy portfolio produktowe dla domu o rozwiązania wspierające efektywne wykorzystywanie zielonej energii. Odpowiadając na rosnące potrzeby w zakresie przyłączania do sieci nowych klientów i nowych źródeł energii, planujemy też zwiększenie nakładów inwestycyjnych na sieci elektroenergetyczne do trzech miliardów złotych w 2024 roku, a to trzykrotny wzrost w porównaniu z 2010 rokiem. Środki te zostaną przeznaczone na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE oraz na modernizację i przebudowę sieci elektroenergetycznych – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.
Eksperci firmy podkreślają, że fotowoltaika stale pozostaje atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii dla gospodarstw domowych. Warto tu też zaznaczyć, że na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję – czyli bieżące zużycie produkowanej przez siebie energii elektrycznej. Na razie tej autokonsupcji jest nie na tyle dużo, na ile by być mogło, aby zapewnić posiadaczom instalacji większą opłacalność. Według badań Grupy Tauron prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20 procent energii ze swoich domowych instalacji, a reszta trafia do sieci dystrybucyjnej. Opłaca się to zużycie zwiększyć.
Jednym z efektywnych sposobów na zwiększenie autokonsumpcji wyprodukowanej energii w czasie rzeczywistym jest właśnie korzystanie z klimatyzatorów. Dziś to urządzenia bardzo przydatne. Kto zdecyduje się na ich używanie, z reguły nie wyobraża już sobie powrotu do stanu sprzed nabycia klimatyzatora. To po prostu komfort termiczny, którego nie uzyska się przy pomocy żadnego wentylatora czy wietrzenia. Wydatek na energię w takim przypadku z reguły każdy uznaje za uzasadniony. Po prostu w miarę coraz częstszego występowania upalnych lat zaopatrzenie się w takie praktycznie urządzenie staje się powoli czymś tak oczywistym, jak wyposażenie domu w lodówkę czy pralkę. Jak wygląda zużycie prądu?
Gospodarstwo domowe korzystające z klimatyzatora o mocy chłodzenia 3,5kW, który jest eksploatowany przez cztery godziny dziennie w okresie trzech upalnych miesięcy, zużyje przez ten czas około 300 kWh. Przy założeniu że produkcja z instalacji fotowotaicznej i zużycie energii w budynku będzie oscylować w granicy 3000 kWh, takie chłodzenie budynku w czasie, kiedy energii słonecznej jest najwięcej, pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji nawet o blisko 10 procent w skali roku. Jednocześnie nawet 100 procent energii potrzebnej do zasilenia urządzenia może pochodzić bezpośrednio ze słońca. Innymi słowy: możemy chłodzić się przy wykorzystaniu energii z tego samego źródła, które powoduje, że jest gorąco i potrzebujemy się chłodzić. W praktyce wystarczy odpowiednie sterowanie urządzeniem, aby dopasować pracę klimatyzacji do warunków atmosferycznych i w momencie, kiedy mamy dużo energii słonecznej, za pomocą urządzeń elektrycznych zamienić ją na komfortowy chłód w pomieszczeniach. Podana wyżej moc klimatyzatora jest rzecz jasna wartością przykładową. Można to dostosować do swoich potrzeb.
Warto również pamiętać, że nowoczesne klimatyzatory to także rewersyjne pompy ciepła. Takie urządzenia w okresie przejściowym – wiosna-lato i jesień-zima – pozwalają na dogrzewanie naszego budynku, co dodatkowo może zwiększyć nasz komfort, zadbać o ekologię i jeszcze bardziej powiększyć wskaźnik autokonsumpcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych – na czym nam przecież zależy, bo to się po prostu najlepiej kalkuluje. (opr. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024