Materiał zewnętrzny

Jak można zapłacić za autostrady w Polsce?

Jak można zapłacić za autostrady w Polsce?

Autostrady to istotna część infrastruktury drogowej. Dzięki nim można łatwo i szybko dotrzeć z miejsca na miejsce. W dodatku w ostatnich latach autostrady w Polsce są regularnie remontowane, co przekłada się na lepsze drogi. O ile jednak nikogo nie trzeba przekonywać do korzystania z autostrad i dróg ekspresowych, to ze względu na zmieniające się przepisy, część kierowców nie wie, w jaki sposób najlepiej płacić za przejazd. Na szczęście jest to dość proste, a wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.

  1. Autostrady w Polsce
  2. Coraz lepsza jakość autostrad i dróg ekspresowych
  3. Jak płacić za polskie autostrady?
  4. Czy można za darmo podróżować autostradami?

Stale rosnąca popularność autostrad sprawia, że podróże po Polsce są coraz bezpieczniejsze, szczególnie jeżeli chodzi o płatne autostrady, które są w bardzo dobrym stanie. Warto również zauważyć, że do budowy autostrad wykorzystuje się wysokiej jakości materiały. W dodatku numeracja autostrad jest bardzo dopracowana, co eliminuje ryzyko wybrania nieodpowiedniego zjazdu.

Autostrady w Polsce

Co ciekawe, jeżeli chodzi o to, jaką drogę można nazwać w Polsce autostradą, to zostało to określone w ustawie z 21 marca 1985 r. Zgodnie z nią są to drogi publiczne o ograniczonej dostępności, które powinny być wyposażone między innymi w urządzenia do obsługi podróżnych. Tego typu drogi muszą być również wyposażone przynajmniej we dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie. Warto również wspomnieć o ustawie z 20 czerwca 1997 r., w której znalazł się zapis, że autostrada przeznaczona jest wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych.

Coraz lepsza jakość autostrad i dróg ekspresowych

Za jakość polskich autostrad odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wyjątkiem są te odcinki, które są zarządzane przez koncesjonariuszy. Chociaż wielu kierowców skarży się na konieczność opłacania autostrad, to dzięki tym pieniądzom mogą one być w razie potrzeby remontowane. W Polsce dostępnych jest kilka autostrad. Wśród nich są między innymi:

  • autostrada A1,
  • autostrada A4,
  • autostrada A6,
  • autostrada A18

Sieć autostrad jest oczywiście bardziej rozbudowana, o czym można się przekonać z lektury artykułu pt. Autostrady w Polsce – lista. Warto się z nim zapoznać, bo oprócz informacji dostępne są tu również mapy, które pokazują, gdzie dokładnie znajduje się każda z omawianych autostrad.

Jak płacić za polskie autostrady?

W celu opłacenia przejazdu za autostradę kierowca może wybrać jedną z kilku metod. Dzięki temu każdy może zapłacić w taki sposób, jaki jest dla niego najwygodniejszy. Do wyboru są: standardowe bramki, gdzie można zapłacić gotówką lub kartą, e-bilety, aplikacje mobilne oraz specjalne urządzenia, które znajdują się w samochodzie. Te ostatnie cieszą się dużą popularnością przede wszystkim wśród zawodowych kierowców, którzy regularnie korzystają z autostrad.

Czy można za darmo podróżować autostradami?

Warto również wspomnieć, że chociaż przy autostradach zarządzanych trzeba się liczyć z płatnościami, to niektóre dostępne w Polsce autostrady dostępne są bez żadnych opłat. Takie odcinki autostrad znajdziesz w artykule https://autostrady.com.pl/blog/darmowe-autostrady-w-polsce/. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj bardziej opłaca się zapłacić za przejazd odcinkami zarządzanymi niż nadrabiać drogi, aby zaoszczędzić na opłacie. Autostrady, podobnie jak inne drogi ekspresowe, to dla użytkowników autostrady krótsza podróż, większy komfort jazdy i oszczędność paliwa, bo nie trzeba niepotrzebnie objeżdżać żadnych miejscowości.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiał zewnętrzny

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Materiał zewnętrzny

Przeprowadzka na terenie Katowic – jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

Redakcja10 maja 2024

Jak wybrać odpowiednią polisę na zagraniczne wakacje?

Redakcja8 maja 2024

Borelioza a odszkodowanie – co warto wiedzieć?

Redakcja13 marca 2024

Wyjazd motocyklem w trasę – o czym warto pamiętać?

Marcin Syguda24 maja 2023

Kupno samochodu krok po kroku — o czym pamiętać?

Redakcja25 kwietnia 2023

Jakie są najczęstsze usterki na nowych mieszkaniach?

Marcin Syguda28 marca 2023