Materiał zewnętrzny

Borelioza a odszkodowanie – co warto wiedzieć?

Borelioza a odszkodowanie – co warto wiedzieć?

Borelioza to podstępna choroba, przenoszona przez kleszcze. Zachorowanie na boreliozę niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, a samo zdiagnozowanie choroby wciąż bywa wyzwaniem dla lekarzy. Ukąszenie kleszcza może się przytrafić każdemu, a więc każdy z nas jest narażony na tę ciężką chorobę. Leczenie jest długotrwałe i kosztowne. Wyjaśniamy zatem, czy można ubiegać się o odszkodowanie za boreliozę.

Borelioza a odszkodowanie – najważniejsze informacje

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za boreliozę w następujących przypadkach:

  • Rolnicy i leśnicy – jest to grupa zawodowa szczególnie narażona na ugryzienie kleszcza. W związku z tym borelioza jest uznawana za chorobę zawodową u rolników i leśników. Odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej wypłaca wówczas KRUS.

  • Pracownicy firm – możliwe jest Możliwe dochodzenie zadośćuczynienia od pracodawcy, jeśli borelioza pojawiła się wskutek warunków pracy (praca w terenie zielonym, trawy, łąki, las).

  • Osoby prywatne – osoby prywatne mogą liczyć na uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela. Pod warunkiem, że borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu są objęte ochroną polisową. Jak wspomnieliśmy, borelioza to groźna choroba, która może dotknąć każdego z nas. Warto zatem zwracać uwagę na zakres ochrony swojej polisy.

Ile wynosi odszkodowanie za boreliozę?

Nasuwa się pytanie: ile wynosi odszkodowanie za boreliozę? Wszystko zależy od sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony, jak też innych czynników ryzyka (wiek itp.). Składka może wynosić zarówno kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych miesięcznie, co przekłada się na kwotę odszkodowania.

Kwota jednorazowego odszkodowania może obejmować koszty diagnostyki i leczenia do określonego pułapu (na przykład maksymalnie 1000 zł). Towarzystwo ubezpieczeniowe może jednak również procentowo wyliczyć odszkodowanie.

Najważniejsza kwestia to wybór odpowiedniej polisy, która optymalnie zabezpieczy cię przed skutkami ugryzienia kleszcza. Koniecznie zapoznaj się z różnymi ofertami przed podpisaniem umowy. Sprawdź OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, znajdziesz tam wszelkie informacje na temat zakresu ochrony oraz sytuacji, które uniemożliwiają pozyskanie świadczenia. Warto sprawdzić ranking ubezpieczeń (https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/), aby znaleźć najlepiej dopasowaną ofertę.

Jakie są przesłanki do przyznania odszkodowania za boreliozę?

Aby dostać odszkodowanie za boreliozę, trzeba oczywiście spełnić określone warunki. Główną przesłanką jest dodatni wynik testu na boreliozę (Western-Blot lub ELISA). Warto gromadzić także wszelkie dokumenty związane z diagnostyką i leczeniem, decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej itp.

Ubezpieczenie – na jakie dodatkowe opcje warto się zdecydować, by zwiększyć ochronę?

Każda polisa może być wzbogacona o dodatkowe opcje. Warto rozważyć ich dodanie, jeśli jesteś szczególnie narażony na ugryzienie kleszcza (na przykład często chodzisz po lesie, mieszkasz niedaleko lasu itp.). Oto kilka dodatkowych opcji, które maksymalnie cię zabezpieczą na wypadek choroby:

  • Ochrona na wypadek pobytu w szpitalu – dzięki tej opcji otrzymasz dodatkowe świadczenie z tytułu każdego dnia spędzonego w szpitalu przy pobycie dłuższym niż 2 dni. Przy boreliozie bardzo często dochodzi do hospitalizacji, gdyż potrzeba dokładnych badań diagnostycznych.

  • Ochrona na wypadek poważnego zachorowania – warto pomyśleć o tej opcji. U niektórych ubezpieczycieli choroby odkleszczowe kwalifikują się jako poważna choroba, na którą można się powołać, wnioskując o świadczenie finansowe z tytułu zachorowania.

  • Pakiet assistance medyczny – jest to szeroki pakiet, który obejmuje takie świadczenia medyczne jak transport medyczny, dowóz leków do miejsca zamieszkania czy infolinię medyczną. Z pewnością jest to przydatna opcja przy chorobach przewlekłych.

Z dobrą polisą nie ma się czego obawiać. Można poddać się leczeniu i wracać do zdrowia bez obaw o finanse.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiał zewnętrzny

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Materiał zewnętrzny

Jak można zapłacić za autostrady w Polsce?

Redakcja5 września 2023

Wyjazd motocyklem w trasę – o czym warto pamiętać?

Marcin Syguda24 maja 2023

Kupno samochodu krok po kroku — o czym pamiętać?

Redakcja25 kwietnia 2023

Jakie są najczęstsze usterki na nowych mieszkaniach?

Marcin Syguda28 marca 2023

Na ile lat można wziąć kredyt gotówkowy?

Redakcja23 lutego 2023

Co potrafią… paleciaki? – zobacz, czy ich zakup nadal się opłaca!

Redakcja23 lutego 2023