Powiat

Znów wożą dzieci niesprawnymi gratami?

Trzydzieści procent pojazdów, które przeznaczono do wożenia dzieci, kwalifikowało się do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Czy nasze dzieci wożone są bezpiecznie?
Znów wożą dzieci niesprawnymi gratami?

Policjanci z kłobuckiej drogówki oraz inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie przeprowadzili działania kontrolne „Bezpieczna droga do szkoły”, w ramach których głównym celem była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W czasie akcji mundurowi wykorzystali mobilną stację diagnostyczną, na której kontrolowali stan techniczny pojazdów wożących dzieci do szkół. Niestety w trzech przypadkach ujawniono usterki techniczne skutkujące zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych kontrolowanych pojazdów

Gdy dawniej po raz pierwszy przeprowadzono takie kontrole, wyniki były zatrważające, bo duża część autobusów wożących dzieci okazała się u nas niesprawna. Potem służby mundurowe powtórzyły kontrolę – i okazało się, że przewoźnicy przestali sprawę lekceważyć, bo nie wykryto problemów. Wydawało się, że tamta nauczka poskutkuje i już się takie przypadki, że się dzieciom podstawia grata, który nie powinien wyjeżdżać na drogę, nigdy u nas nie zdarzą. Niestety. Minęło trochę czasu i sytuacja wróciła do… normy? No nie, właśnie mamy nadzieję, że to jednak nie norma, że się dorośli ogarną i po kolejnej wpadce już następnych nie będzie. A wpadka wydarzyła się ewidentnie. Podczas tych obecnie prowadzonych działań „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci z kłobuckiej drogówki przeprowadzili wspólnie działania z Inspekcją Transportu Drogowego. Punkt kontrolny znajdował się w Przystajni. Akcja pozwoliła na dokładne sprawdzenie stanu technicznego dziesięciu autobusów wożących na co dzień dzieci do szkół. Pojazdy te zabierają uczniów z gmin Przystajń i Panki oraz z Opatowa. W pojazdach wjeżdżających na mobilną stację diagnostyczną sprawdzany był między innymi układ kierowniczy i hamulcowy, a dzięki zastosowaniu tak zwanych szarpaków hydraulicznych, weryfikowany był stan zawieszenia auta. Działania miały również charakter profilaktyczny. Mundurowi przypominali kierującym, jak wielki wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym ma właściwy stan techniczny pojazdów, którymi się poruszamy. Przy czym… no po prostu nie chciałoby się, aby takie przypomnienia były potrzebne w przypadku kierujących autobusami wiozącymi dzieci. Bo to aż włos się jeży, gdy pomyśleć, czym grozić może niedbalstwo lub świadome przymykanie oka na problemy.
Wyniki pokazały, że problem powrócił. Podczas działań w przypadku trzech kontrolowanych pojazdów mundurowi ujawnili usterki techniczne skutkujące zatrzymaniem ich dowodów rejestracyjnych. Czyli powody można uznać za wystarczająco poważne, by taki pojazd nie woził dzieci. A jednak był do tego przeznaczony. Trzy wpadki na dziesięć wozów – to sporo. Trudno przejść nad tym obojętnie. Kłobucka drogówka zapowiada, że działania będą powtarzane cyklicznie. Jest więc nadzieja, że się przewoźnicy sprawą zajmą i jak kiedyś – kolejne kontrole nie wykażą już problemów. Byłoby jednak dobrze, gdyby dbałość o stan techniczny autobusów do przewozu dzieci nie była czymś, co się wdraża dopiero po policyjnych kontrolach. To powinno być pilnowane stale. Żeby kolejna taka akcja „z zaskoczenia”, może na przykład za kilka miesięcy, znów nie wykazała, że co trzeci wóz, którym mają jechać dzieci, jest na tyle niesprawny, że trzeba mu zatrzymać dowód rejestracyjny. Swoją drogą skoro organizowany jest dowóz do szkół, to placówki te mają też organy prowadzące, które być może powinny trzymać rękę na pulsie w tej sprawie. Bo jeśli problemy się powtarzają, to sprawa jest przykra i wymagająca uwagi. Jeśli się coś złego – nie daj Boże – stanie, to czy rodzice nie będą kierować pretensji także do lokalnych urzędów? (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024