Gruszewnia

Zbrodnia w Gruszewni. Jest akt oskarżenia

ARCH.
Zbrodnia w Gruszewni. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie właśnie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu Rafałowi O. Dotyczy on zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, do którego doszło w nocy z 7 na 8 sierpnia 2022 roku w Gruszewni. Życie straciły matka i córka. Zbrodnia wstrząsnęła nie tylko naszym powiatem

Prokuratura dzieli się swoimi ustaleniami.
– W toku śledztwa ustalono, że 9 sierpnia 2022 roku członkowie rodziny ujawnili zwłoki 70-letniej kobiety i jej 48-letniej córki. Zwłoki zostały ujawnione w domu w miejscowości Gruszewnia, w którym pokrzywdzone wspólnie zamieszkiwały. W trakcie oględzin na ciele kobiet stwierdzono liczne obrażenia m.in. w postaci ran kłutych. Na podstawie zarządzonych przez prokuratora sekcji zwłok ustalono, że bezpośrednią przyczyną zgonu kobiet były poważne urazy głowy. Ponadto do śmierci pokrzywdzonych przyczyniły się liczne rany kłute, które skutkowały utratą krwi. Z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej wynika także, że zachowanie sprawcy można określić jako tzw. „nadzabijanie” („overkill”). Pojęcie to oznacza zadanie przez zabójcę większej liczby śmiertelnych ciosów i z większą siłą, niż potrzeba do fizycznego uśmiercenia ofiary – podaje szokujące szczegóły prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej prokuratury.
Sprawcy poszukiwano. Z pewnością wielu z czytelników jeszcze to pamięta, bo przecież wydarzenia te miały miejsce ledwie nieco ponad rok temu. Śledczy działali skutecznie. W trakcie postępowania zabezpieczono zapis monitoringu, z analizy którego wynikało, że w nocy z 7 na 8 sierpnia 2022 roku nieustalone osoby przemieszczały się na rowerze pomiędzy zabudowaniami należącymi do denatek i rodziny oskarżonego teraz Rafała O.
– W związku z tym uzyskano biologiczny materiał porównawczy, który należał do 43-letniego Rafała O. W wyniku przeprowadzonych badań genetycznych stwierdzono, że DNA Rafała O. znajdowało się na szklance, która została zabezpieczona na miejscu zdarzenia. Ponadto w śledztwie ustalono, że 8 sierpnia 2022 roku Rafał O. wyjechał do Niemiec, gdzie od kilku lat pracował – kontynuuje Tomasz Ozimek. – 29 września 2022 roku Rafał O. powrócił z Niemiec i został zatrzymany pod zarzutem zabójstwa dwóch kobiet w miejscowości Gruszewnia. Przesłuchany przez prokuratora przyznał się do zarzucanych mu zbrodni zabójstwa i złożył wyjaśnienia, w których opisał przebieg zdarzeń w domu pokrzywdzonych. Podczas kolejnych przesłuchań podejrzany nie przyznawał się i odmawiał złożenia wyjaśnień – dodaje.
Z zebranego materiału dowodowego wynika, że 7 sierpnia 2022 roku Rafał O. przebywał w domu pokrzywdzonych, gdzie spożywał z nimi alkohol. W pewnym momencie pomiędzy Rafałem O. i 48-letnią kobietą doszło do kłótni, w trakcie której mężczyzna zaatakował pokrzywdzoną, bijąc ją i kopiąc po całym ciele. Następnie Rafał O. pobił także do nieprzytomności 70-letnią matkę kobiety. Na tym się nie skończyło.
– Potem sprawca opuścił dom ofiar i wrócił tam po upływie kilku godzin. Wtedy zorientował się, że kobiety jeszcze żyją i zadał im liczne ciosy przy użyciu noża. Rafał O. zabrał ze sobą nóż, będący narzędziem zbrodni, i wyrzucił go w pobliżu miejsca zdarzenia. Został on ujawniony w miejscu wskazanym przez podejrzanego w trakcie eksperymentu procesowego – dodaje rzecznik prokuratury. Na wniosek prokuratora wobec Rafała O. Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował tymczasowe aresztowanie. Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów Rafał O. był poczytalny. Oskarżony jest z zawodu stolarzem meblowym. W przeszłości nie był w karany.
– Przestępstwo zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 12 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności – dopowiada prokurator. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gruszewnia

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Gruszewnia

Gruszewnia podzieliła nagrodę

Jarosław Jędrysiak4 listopada 2023

Wyprzedzanie na przejściu skończyło się solidną karą

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2023

W Gruszewni wlepiają mandaty

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2023

Zatrzymali podejrzanego o podwójne morderstwo

Jarosław Jędrysiak9 października 2022

1,5 tysiąca mandatu i 15 punktów karnych

Marcin Syguda28 września 2022

Gruszewnia ciągle pułapką na piratów

Marcin Syguda31 sierpnia 2022