Region

Bezdomni zabijali się nawzajem. Jest akt oskarżenia

ARCH.
Bezdomni zabijali się nawzajem. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 28-letniemu Ryszardowi B., dotyczący zabójstw dwóch mężczyzn, których dopuścił się w listopadzie 2022 roku w Lisowie i Częstochowie

Jak informuje prokuratura, w toku śledztwa ustalono, że oskarżeni 28-letni Ryszard B. i 23-letni Marcin Sz. oraz pokrzywdzeni 39-letni Marcin Z. i 38-letni Piotr K. byli osobami bezdomnymi, którzy razem zamieszkiwali w pustostanach. Mężczyźni dokonywali także wspólnie kradzieży towarów w sklepach. 17 listopada 2022 roku Ryszard B., Marcin Sz. i Marcin Z. pojechali do Olsztyna koło Częstochowy, aby dokonać tam kradzieży w sklepie dyskontowym. Marcin Z. w ostatniej chwili wycofał się jednak z „umowy” i nie wziął udziału w kradzieży towarów, które miały wartość około 2 tysięcy złotych. To uruchomiło kolejne wydarzenia.
– W nocy z 17 na 18 listopada 2022 roku Ryszard B. przyszedł do pustostanu w Częstochowie przy alei Wolności, w którym przebywali Marcin Sz. i Marcin Z. Oskarżony miał pretensje do Marcina Z., że nie brał udziału w kradzieży w Olsztynie. W pewnym momencie Ryszard B. zaczął uderzać pokrzywdzonego pięściami po głowie, a gdy mężczyzna upadł, kopał go po całym ciele i uderzał w głowę obuchem siekiery. Następnie Ryszard B. nakazał Marcinowi Z. włożenie głowy do nieczynnego pieca kaflowego i bił go po plecach drewnianą belką i metalową rurką. Rano Marcin Z. wyszedł z pustostanu, przewrócił się na trawnik i stracił przytomność. Około południa jego zwłoki zostały znalezione przez przypadkowego świadka. Na podstawie przeprowadzonej sekcji zwłok ustalono, że przyczyną zgonu pokrzywdzonego były obrażenia głowy – podaje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej prokuratury.
To nie wszystko. Ryszard B. już wcześniej dopuścił się czynów, które teraz są dla prokuratury podstawą dla aktu oskarżenia.
– 23 listopada 2022 roku na polu w Lisowie w powiecie lublinieckim ujawniono zwłoki Piotra K., które były ubrane tylko w bieliznę. W śledztwie ustalono, że 15 listopada 2022 roku Ryszard B., Marcin Sz. i Piotr K. pojechali do Lublińca. W drodze powrotnej wysiedli z pociągu w Lisowie, gdyż nie posiadali biletów. Mężczyźni udali się w ustronne miejsce, aby napić się alkoholu i zapalić papierosy. W pewnym momencie Ryszard B. zażądał od Piotra K. rozliczenia się z pieniędzy, które uzyskał za towary skradzione wspólnie z nim w sklepie 12 listopada 2022 roku. Ryszard B. przewrócił pokrzywdzonego, a potem bił go i kopał po głowie. Marcin Sz. również kilka razy uderzył pięściami pokrzywdzonego. Następnie Ryszard B. rozebrał Piotra K., pozostawiając nieprzytomnego mężczyznę jedynie w slipach i skarpetach. Na podstawie przeprowadzonej sekcji zwłok ustalono, że przyczyną zgonu Piotra K. były obrażenia głowy.
Według biegłych z zakresu medycyny sądowej do zgonu mężczyzny mogło również przyczynić się wychłodzenie organizmu – podaje kolejne szokujące szczegóły prokurator Ozimek.
W trakcie śledztwa prokurator przedstawił Ryszardowi B. zarzuty dokonania zabójstw dwóch mężczyzn oraz kradzieży sklepowych. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu zbrodni zabójstwa. Przyznał się natomiast do przestępstw kradzieży. Z kolei oskarżonemu Marcinowi Sz. zarzucono udział w pobiciu Piotra K. oraz dokonanie kradzieży w sklepach. Przesłuchany przez prokuratora Marcin Sz. przyznał się do zarzucanych mu przestępstw.
– Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Ryszard B. i Marcin Sz. byli w przeszłości wielokrotnie karani. Przestępstwo zabójstwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 8 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności. Przestępstwo udziału w pobiciu, którego następstwem jest śmierć człowieka, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat – dopowiada rzecznik prokuratury. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024