Miedźno

Miedźno chce reparacji od Niemiec

ARCH.
Miedźno chce reparacji od Niemiec

Rada Gminy Miedźno w nawiązaniu do uchwały sejmowej w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej i do uchwały rządu w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko- -niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej, wyraziła swoje poparcie dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec

W ogromne straty Polski w czasie wojny nikt nie wątpi. W naszym powiecie, wówczas przygranicznym, w wielu rodzinach były też ofiary wśród najbliższych – bo wielu ludzi u nas zginęło z niemieckich rąk. To na terenie gminy Miedźno stoczyła się jedna z największych bitew w obronie kraju – bitwa pod Mokrą. Jeżeli ktoś ma moralne prawo oczekiwać do najeźdźców rekompensaty, to w naszym powiecie takich osób nie brakuje. Także w gminie Miedźno. I dobrze też wiemy, że nasi przodkowie żadnego satysfakcjonującego zadośćuczynienia za krzywdy nie otrzymali. Nie upoważniali też nikogo, by w ich imieniu z takich form wynagrodzenia krzywd rezygnował.
To jedno. Drugie – to, niezależnie od stanowiska polskiego społeczeństwa, realne szanse na uzyskanie czegoś od Niemiec dzisiaj. Choć poziom tych szans nie oznacza, że trzeba się godzić na bycie poszkodowanym i pozostawionym bez odszkodowania. Nawet gdyby przyszło długo o to walczyć.
Gmina Miedźno, w której podjęto uchwałę wspierającą wymowę decyzji na szczeblu parlamentarnym i rządowym, w trakcie II wojny światowej została ciężko doświadczona przez agresję, a następnie okupację niemiecką. Doznała ogromnych strat materialnych i niematerialnych. Zniszczona została infrastruktura: budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne. Były oczywiście także ogromne straty ludzkie.
W Miedźnie uznali – potwierdzając to uchwałą – że mają pełne prawo domagać się jednoznacznego przyjęcia przez rząd Republiki Federalnej Niemiec odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za zniszczenia. Rada Gminy Miedźno oczekuje więc od polskiego rządu, że będzie stanowczo prowadził działania dyplomatyczne i prawne zmierzające do uzyskania od Niemiec odpowiedniego zadośćuczynienia.
Dziś w tle aktualnych spraw politycznych na szczytach władzy pozostaje to, jak do sprawy tych polskich roszczeń, co najmniej moralnie słusznych, odniesie się ten polski rząd, który będzie sprawował władzę jeszcze w końcu bieżącego roku. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miedźno

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Miedźno

Jechał zalany w trupa

Jarosław Jędrysiak16 marca 2024

Ile gmina wyda na inwestycje?

Jarosław Jędrysiak26 stycznia 2024

Odblaski trafiły do kolejnych osób

Jarosław Jędrysiak16 listopada 2023

Przypominają, by nie palić śmieciami

Jarosław Jędrysiak4 listopada 2023

Jubileusz Państwa Krystyny i Zygmunta Turków

Marcin Syguda10 sierpnia 2023

Gospodarstwo Rolne „Bochnia” w Pałacu Prezydenckim

Marcin Syguda25 czerwca 2023