Przystajń

Na co pójdą gminne pieniądze?

Kilka ważnych dla mieszkańców spraw uda się załatwić dzięki środkom z tegorocznego budżetu gminy Przystajń.
Na co pójdą gminne pieniądze?

W bieżącym roku gmina Przystajń ma zaplanowane wydatki inwestycyjne na poziomie ponad 15 milionów złotych. Spójrzmy, na jakie działania te pieniądze będą przeznaczane

Wykaz zadań inwestycyjnych na rok 2024 to najciekawsza część budżetu, bo najbardziej wiąże się z poprawą warunków życia mieszkańców gminy dzięki działaniom prowadzonym przez lokalny samorząd. W zaplanowanym w budżecie limicie środków zmieściło się tutaj wcale niemało zadań, w tym także te kosztowniejsze. Mały ich przegląd zacznijmy od wydatku największego. Będzie to ponad 4,5 miliona złotych na budowę kanalizacji sanitarnej z wszelkimi potrzebnymi jej elementami dla mieszkańców Podłęża Szlacheckiego. Inwestycja, jako dofinansowywana ze środków europejskich, w połowie będzie zapłacona z tegoż dofinansowania, a w połowie ze środków własnych gminy.
Inwestycja warta ponad 3,6 miliona złotych polegać będzie na wykonaniu instalacji niezbędnych do tego, by poprawiona została podaż wody pitnej w południowej części gminy Przystajń. Ten problem jest znany od dłuższego czasu. Obecnie mieszkańcy mają już w zasadzie pewność, że zostanie rozwiązany. Co istotne, większość kosztów realizacji zamierzenia gminy będzie opłacona ze środków Polskiego Ładu, czyli z pozyskanego dofinansowania rządowego.
Spora inwestycja dotyczyć będzie również terenów mieszkalnych w gminie Przystajń. Dziś każde wsparcie w kierunku warunków życia i mieszkania pomaga w zapobieganiu wyludnianiu się takich miejscowości jak niemal każda w naszym powiecie.
Rozpisywaliśmy się już niegdyś, że tego rodzaju plany gmina opiera przede wszystkim na dofinansowaniu z Polskiego Ładu. I tak w istocie jest to wpisane w tegoroczny budżet. Ponad 2,2 miliona złotych przeznaczono na budowę sieci sanitacyjnej na terenach mieszkalnych w Przystajni. Około pół miliona na wodociąg na tym terenie.
Blisko milion złotych zabezpieczono w budżecie na przebudowę ulicy Leśnej w Ługach-Radłach, a 125 tysięcy na budowę chodnika przy drodze powiatowej w Podłężu Szlacheckim (to wsparcie samorządu powiatowego w tym zakresie). W grupie zadań, które można podpiąć pod etykietę „drogowe”, można wymienić także wykonanie solidnej nawierzchni parkingu w Ługach-Tadłach przy cmentarzu. Związek z korzystaniem z dróg ma też modernizacja oświetlenia. Choć przede wszystkim jest to krok w kierunku oszczędności na wydatkach na piekielnie dziś drogą energię elektryczną. Temat był niejednokrotnie omawiany przez samorządowców z gminy. Jest to więc duży plus, że teraz już sprawa jest na etapie bliskim realizacji. Gmina ma uzyskać możliwość inteligentnego sterowania oświetleniem. Wydane na ten cel ponad pół miliona zwróci się z pewnością. Na modernizację budynku Szkoły Podstawowej w Borze Zajacińskim w budżecie na rok 2024 zarezerwowano kwotę niespełna 600 tysięcy złotych. To dla gminy o tyle łatwiejsze, że większość pochodzi tu z Polskiego Ładu. Podobnie dofinansowanie pomoże w działaniach na rzecz uruchomienia żłobka gminnego. Niespełna pół miliona na taki cel to w dużej mierze środki z programu Maluch Plus.
Pomijamy w tym naszym zestawieniu szereg inwestycji mniejszych i mniej kosztownych. Z ich szeregu wspomnimy jednak zamiar budowy centrum przesiadkowego w Przystajni (to taki wymóg czasów po niedawnej komunikacyjnej apokalipsie – kto korzysta z transportu publicznego, to wie z pewnością, o czym mowa). Warto też wspomnieć, że stosunkowo nieduże jak na gminę pieniądze pozwolą też na sklimatyzowanie GOKSiR-u. Ludzie korzystający z tej instytucji mają prawo mieć tam zapewnione godne warunki także w czasie upałów.
W planach są również zakupy. Konkretnie wozu dla strażaków. Gmina zarezerwowała na ten cel własne środki w wysokości 150 tysięcy złotych.
Jak już wspomnieliśmy, nasz opis nie zawiera pełnego spisu inwestycji, więc szereg mniejszych zadań też zostało do tegorocznego budżetu wpisanych. Na koniec dopiszemy jeszcze prawie 1,1 miliona złotych na renowację kościoła Trójcy Przenajświętszej w Przystajni. Środki na zabytki w wielu gminach zapewnił były rząd PiS. Według zasady przechodzą one przez lokalne budżety samorządowe, ale ich wydatkowaniem zajmują się ci, którzy odpowiadają za poddawane renowacji obiekty zabytkowe. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przystajń

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Przystajń

Nowy samorząd gminy Przystajń już działa

Jarosław Jędrysiak15 maja 2024

Wójt podsumowuje rok

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ile nowych książek w ciągu roku?

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2024

Kiermasz świąteczny w Przystajni

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023

Zasłużony dla województwa

Jarosław Jędrysiak12 grudnia 2023

Policjanci szkolili strażaków ochotników

Jarosław Jędrysiak23 listopada 2023