Truskolasy

Auto potrąciło nastolatka

Auto potrąciło nastolatka

W zeszły piątek wieczorem auto prowadzone przez 23-letniego kierowcę potrąciło 15-letniego chłopca, który szedł drogą poza terenem zabudowanym. Poszkodowany z ciężkimi obrażeniami ciała trafił do szpitala

Informacja o tym, że doszło do wypadku, trafiła do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku po godzinie 19.00. Do potracenia pieszego doszło w Truskolasach na ulicy Częstochowskiej, a tak dokładniej – w terenie niezabudowanym, na drodze wojewódzkiej nr 494 pomiędzy Wręczycą Wielką i Truskolasami. Okoliczności, niestety, były sprzyjające dla takich fatalnych zdarzeń: już daleko po zmroku, trudne warunki pogodowe, do tego teren niezabudowany, gdzie trudniej spodziewać się pieszych na drodze.
– Ze wstępnych ustaleń policjantów z drogówki wynika, że jadący w kierunku Częstochowy 23-letni kierujący audi, mieszkaniec powiatu kłobuckiego, potrącił idącego drogą 15-latka, również mieszkańca powiatu kłobuckiego. Kierujący samochodem był trzeźwy. Nastolatek z ciężkimi obrażeniami został zabrany do częstochowskiego szpitala – relacjonuje krótko rzeczniczka kłobuckiej policji, asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Warto tu dodać, że cała ta tutejsza droga wojewódzka już ładne kilka lat temu była projektowana, by ją przebudować. Warunki techniczne dróg, które mają swoje lata, nie bardzo przystają do potrzeb bezpieczeństwa przy współczesnym natężeniu ruchu. W takich sytuacjach, gdy do wypadku dochodzi, wskazywany jest zwykle winny z grona pechowych uczestników takiego zdarzenia, więc czy to kierowca, czy pieszy – a pewnie do niczego złego by nie doszło, gdyby po prostu droga była zrobiona nowocześnie, z solidnym oznakowaniem poziomym, najlepiej z chodnikami lub przynajmniej odpowiednio szerokimi poboczami. Nie sądzimy tego przypadku, ale… przecież każdy zna tę drogę – tak pod Truskolasami, jak i pod Kaleją i w innych miejscach, gdzie dochodzi tu do wypadków. Ktoś za te drogi odpowiada i ktoś, rządząc tym województwem, ciągle nie znajduje środków na inwestycję w bezpieczeństwo ludzi…
Gdy w zeszły piątek doszło do wypadku, odpowiednie czynności dochodzeniowe podjęto na miejscu z udziałem policjantów z kłobuckiej drogówki i technika kryminalistyki. Na czas wykonywania policyjnych czynności droga wojewódzka była zablokowana, a policjanci wyznaczyli objazdy. Zabezpieczono też samochód, który brał udział w wypadku, aby mógł on zostać przebadany przez biegłego z zakresu stanu technicznego pojazdów. Dodatkowo wypadek ten będzie przedmiotem badań biegłego z zakresu rekonstrukcji przebiegu zdarzeń drogowych, a jego opinia na pewno zostanie wykorzystana w toczącym się postępowaniu. Aktualnie dokładne okoliczności zdarzenia będą wyjaśniane przez kłobuckich śledczych pod nadzorem częstochowskiego prokuratora.
– Niezależnie od wyników postępowania, ze swojej strony po raz kolejny przypominamy, że każdy uczestnik ruchu drogowego powinien stosować się do zasady ograniczonego zaufania, zwłaszcza w rejonie skrzyżowań, przejść dla pieszych czy przystanków autobusowych. Przypominamy również, że pieszy, jako uczestnik ruchu drogowego, najbardziej jest narażony na niebezpieczeństwo i przechodząc przez jezdnię powinien zachować szczególną ostrożność. Policjanci zachęcają do noszenia elementów odblaskowych, również w terenie zabudowanym, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność jest zdecydowanie gorsza. Pamiętajmy, że nawet niewielki odblask może uratować nasze zdrowie lub życie – dodaje rzeczniczka policji. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Truskolasy

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Truskolasy

Odblaski noszą wszyscy

Jarosław Jędrysiak13 listopada 2023

Szkolna sala relaksu

Jarosław Jędrysiak2 listopada 2023

Nowe źródło ciepła dla przedszkola

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2023

Gminne bieganie już po raz 44.

Jarosław Jędrysiak19 czerwca 2023

Licealistka z Truskolas najlepsza w Polsce z języka niemieckiego

Marcin Syguda19 maja 2023

Zamachnął się siekierą na policjanta

Redakcja30 stycznia 2023