Wręczyca

Strażacy i samorządy ponad granicami

Gmina nawiązuje współpracę z dużym czeskim miastem.
Strażacy i samorządy ponad granicami

Ciekawa współpraca naszej Wręczycy z czeską Ostrawą. W gminie odbyło się spotkanie wójta Tomasza Osińskiego z wiceprezydent miasta Ostrawy Dagmar Macháčkovą. Jak do tego doszło?

Okazuje się, że źródłem tej nieco może niezwykłej współpracy naszej wiejskiej gminy Wręczyca ze sporym miastem czeskim, jakim jest Ostrawa, są międzynarodowe więzi… strażaków Z OSP w Grodzisku. Jak zaznaczył sam wójt Osiński, dziś jest oczekiwanie umocnienia korzystnych relacji z Czechami, ale cała ta inicjatywa nie byłaby możliwa, gdyby nie OSP Grodzisko, które od wielu lat współpracuje ze strażą pożarną z Ostrawy, konkretnie z SDH Muglinov. Ów Muglinów (bo z racji bliskości granic państwowych istnieje też jego polska nazwa) jest jedną z części miasta Ostrawa. Na bazie kontaktów i współpracy strażaków powstał projekt listu intencyjnego, który otwiera szansę na współpracę na szerszym polu. Sama delegacja z Czech, która pojawiła się we Wręczycy, wyraziła chęć współpracy w obszarach takich jak wymiana doświadczeń w zakresie samorządu lokalnego, projekty edukacyjne i kulturalne oraz wymiany uczniów ze szkół. Zapowiada się ciekawie.
W trakcie sobotniego spotkania wójt Osiński i wiceprezydent Ostrawy Dagmar Macháčková podpisali projekt listu intencyjnego, którego głównym celem jest wspieranie przyjaznych stosunków i zróżnicowanej tematycznie współpracy miedzy samorządami oraz wzmacnianie trwałych więzi miedzy społecznościami lokalnymi. Kibicujemy współpracy naszych samorządów z zagranicznymi partnerami, więc i tym razem będziemy przyglądać się sprawie. Takie kontakty zawsze mają sens, gdy tylko są w stanie wyjść poza wzajemne wizyty władz samorządowych u zagranicznych partnerów. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wręczyca

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Wręczyca

Wpuść montera

Jarosław Jędrysiak3 marca 2024

Środki dla szkolnych bibliotek

Jarosław Jędrysiak8 lutego 2024

Znęcał się nad żoną

Jarosław Jędrysiak28 listopada 2023

Wręczyckie złote gody

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2022

Już podano wakacyjne dyżury przedszkoli

Jarosław Jędrysiak1 maja 2022

W gminie dziura na dziurze

Jarosław Jędrysiak18 kwietnia 2022