Popów

60-latka niemal wjechała pod pociąg

60-latka niemal wjechała pod pociąg

Choć działała sygnalizacja, która ostrzegała przed nadjeżdżającym pociągiem, 60-letnia kierująca toyotą i tak wjechała na przejazd kolejowy. Miała szczęście, że mimo tego udało się uniknąć tragedii. Ale kara będzie nieunikniona. Kobieta za swoje nieodpowiedzialne zachowanie została ukarana mandatem w wysokości aż 2 tysiące złotych, a do tego do jej konta dopisano 15 punktów karnych

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w miniony weekend. – Oficer dyżurny z kłobuckiej komendy otrzymał zgłoszenie o toyocie, której kierowca zignorował sygnalizację informującą o nadjeżdżającym pociągu i wjechał na przejazd kolejowy na ulicy Reymonta w Popowie. Na miejsce udał się patrol drogówki. Mundurowi ustalili, że za kierownicą toyoty siedziała 60-letnia mieszkanka powiatu kłobuckiego. Za naruszenie zakazu wjazdu na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, stróże prawa nałożyli na kobietę mandat karny w wysokości 2000 złotych, a do jej konta dopisali 15 punktów karnych. Na szczęście udało się uniknąć tragedii – referuje rzeczniczka kłobuckiej policji, asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Policja przypomina też przy tej okazji, jak powinno się postępować w przypadku przejazdów kolejowych. Bo zdecydowanie nie tak, jak to zrobiła 60-latka.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez taki przejazd, musi zachować szczególną ostrożność. Zachowanie ostrożności spowoduje po pierwsze, że zauważy się sygnalizację świetlną i odpowiednio na nią zareaguje. Ponadto przed wjechaniem na tory należy upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności – zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona. Kierowca zobowiązany jest także prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd. Nie jest tłumaczeniem, że sygnalizacja „zaskoczyła” kierowcę. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie należy usunąć go z przejazdu – to oczywiste. Jeżeli zaś jest to niemożliwe, należy ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie. Unieruchomienie pojazdu na przejeździe może być skutkiem nagłej awarii. Ale znalezienie się na torach tuż przed pociągiem może być też skutkiem błędu kierowcy.
Nie wolno w żadnym wypadku objeżdżać opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżać na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone. Ciągle pojawiają się podobne sceny na filmach nagranych przez kamery na przejazdach. Trzeba być chyba mało przytomnym, by nie wiedzieć, że dziś takiej „sztuczki” nie dokona się w sposób niezauważony, bo kamery są w zasadzie niemal wszędzie. Tak samo nie wolno wjeżdżać na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. W dużym ruchu, zwłaszcza na przejazdach w dużych miastach, koniecznie trzeba to mieć na uwadze, by nie dać się zamknąć pośrodku przejazdu. Tłumaczenie, że ruch nagle się zatrzymał nie pomoże. Skoro nie ma możliwości zjechania z przejazdu, po prostu nie można na niego wjeżdżać. Tak samo zabronione jest wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim. Podobnie omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd – jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. To wszystko zasady proste, dość oczywiste. Ale jednak ciągle są osoby, którym trzeba je przypominać. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Popów

Rusza rozbudowa oczyszczalni ścieków

Jarosław Jędrysiak13 maja 2024

Przez wieś jak po drodze ekspresowej

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2024

Cenna akcja w Popowie

Jarosław Jędrysiak11 kwietnia 2024

Sołtysi są doceniani

Jarosław Jędrysiak20 marca 2024

Ile wydali na inwestycje?

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

Skarżą się gminie na powiatowe drogi

Jarosław Jędrysiak19 lutego 2024