Powiat

Wręczyca na samym końcu w Polsce

Wręczyca na samym końcu w Polsce

To nie jest zwykły ranking. Najnowsze zestawienie samorządowego pisma „Wspólnota” ocenia całościowo mijającą kadencję i wskazuje, gdzie była ona sukcesem. Miejsce, jakie w tak prestiżowym zestawieniu zajęły różne gminy, może być powodem do dumy – jeśli jest wysokie. Może dać do myślenia wyborcom – jeśli jest niskie

Specjaliści Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” zebrali ogromną ilość danych. Przy och pomocy szacują to, jaki sukces odniosły poszczególne samorządy w okresie od 2018 do 2023 roku. Komu się po prostu ta kadencja udała, a gdzie można się zastanawiać, czy nie była czasem straconym. Przygotowano na podstawie danych mnóstwo materiału do możliwych porównań. Sukcesy samorządów oceniano w czterech kategoriach: sukcesu finansowego, ekonomicznego, infrastrukturalnego i społecznego. Wreszcie finalnie podsumowano te kategorie łącznie, wskazując ranking sukcesu w mijającej kadencji. Wyszło bardzo ciekawie.
Oszałamiający sukces
Panek Samorządy z naszego powiatu miewały niezłe miejsca w rankingach „Wspólnoty” w zakresie różnych aspektów funkcjonowania gmin. Zwykle jednak taki sukces oznaczał miejsce gdzieś pomiędzy pierwszą i drugą setką gmin danego typu w Polsce. Teraz to najobszerniejsze zestawienie „Wspólnoty” przynosi nie lada informację. Na około półtora tysiąca ocenionych gmin wiejskich w całym kraju gmina Panki zajęła nadzwyczaj wysokie 26 miejsce! Stoi za tym wysoka pozycja także w rankingowej ocenie spraw ekonomicznych i społecznych. Władze gminy Panki mają prawo do satysfakcji. Zwłaszcza że w poprzedniej kadencji, w ocenianych latach 2013-2017, gmina miała nie 26, a dość odległe 834 miejsce! To jest różnica ogromna.
Inne gminy
Nieco mniejszy, ale również spory skok w górę rankingu w kończącej się kadencji zaliczyła gmina Lipie – obecnie na 148 pozycji na około 1,5 tysiąca gmin wiejskich w kraju. Jeżeli dane z rankingu ograniczyć tylko do gmin wiejskich w naszym powiecie, to trzeci jest Popów (427 w kraju). Można to jeszcze określić mianem „sukces kadencji” we właściwym rozumieniu słowa sukces. Inne gminy wypadły w rankingu „Wspólnoty” słabiej. Opatów umieszczono na 591 miejscu, Przystajń na 619, Miedźno dopiero na 679, a Wręczycę Wielką aż na 755 pozycji – czyli w połowie rankingu gmin w Polsce (co trudno nazwać sukcesem gminy). Niech więc teraz wyborcy pomyślą, czy ich odczucia nie współgrają czasem z tym, jak to, czy miniona kadencja w danej gminie była sukcesem, ocenili specjaliści zestawiający mnóstwo danych i tworzący rankingi „Wspólnoty”.
Miasta w osobnej kategorii
W tym rankingu nie sposób porównać wprost gmin wiejskich i miejskich, nie zestawiono osobno samorządów powiatowych, więc nie możemy sprawdzić, czy pozycja powiatu kłobuckiego w przyjętych kryteriach byłaby podobnie marna, jak w wielu innych rankingach, czy może w takim założeniu się mylimy. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024