Kłobuck

Są środki na bezcenny zabytek

Są środki na bezcenny zabytek

Umowa podpisana i będą mogły być uruchomione środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, ustanowionego przez poprzedni rząd

Poprzedni rząd znajdował czas na konkrety również w takich sprawach, jak ochrona zabytków. Przede wszystkim znajdował też środki, które jeszcze teraz pozwalają ratować dziedzictwo historyczne takich małych ojczyzn, jak nasza – czyli nie tylko tego, co w stolicy i dużych miastach. Skorzysta na tym między innymi kłobucka parafia z zabytkową świątynią – ale tak naprawdę poniekąd my wszyscy, bo chodzi to o jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych w naszym powiecie.
19 marca burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski podpisał umowę na udzielenie dotacji dla parafii św. Marcina w Kłobucku. Dzięki temu przybliża się realizacja zadania, które obejmie prace konserwacyjne i restauratorskie przy zabytkowych stallach i witrażach w kościele parafialnym św. Marcina i Małgorzaty w Kłobucku. Gmina Kłobuck na ten cel przekaże dotację w wysokości prawie 1,05 miliona złotych. Składa się na nią w lwiej części pomoc z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a w kwocie niespełna 21 tysięcy złotych pomoc z budżetu gminy.
W kościele św. Marcina w Kłobucku zachowały się zabytkowe stalle. Pochodzą z XVIII wieku. Umieszczone po południowej stronie kościoła, będą teraz mogły być poddane restauracji. Świątynia ma też cenne witraże, które także zostaną odpowiednio zakonserwowane, by cieszyły kolejne pokolenia mieszkańców Kłobucka i powiatu. Zakończenie realizacji zadania przewidziane jest na koniec przyszłego roku. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

„Nie umiera ten, kto żyje w naszych sercach i pamięci”

Jarosław Jędrysiak22 kwietnia 2024

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024

Przedszkolaki gośćmi w szkole

Jarosław Jędrysiak26 marca 2024

Wkrótce decyzja o budowie drogi wojewódzkiej 491

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024