Utknąłeś na przejeździe? Dzwoń i podaj numer – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Utknąłeś na przejeździe? Dzwoń i podaj numer

Przykładowe oznakowanie przejazdu.
KP POLSKIE LINIE KOLEJOWE SA
Utknąłeś na przejeździe? Dzwoń i podaj numer

BEZPIECZEŃSTWO. Kolej zainstaluje na wszystkich przejazdach indywidualne numery oraz telefony alarmowe, wypisane na żółtych naklejkach. W przypadku awarii auta na przejeździe podanie indywidualnego numeru przejazdu precyzyjnie określi miejsce, a kolejarze wstrzymają ruch pociągów

PKP Polskie Linie Kolejowe SA 26 kwietnia rozpoczęły znakowanie blisko 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych. Na każdym do koń- ca maja znajdą się żółte naklejki z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przejazdu i telefonami alarmowymi. Specjalne łącze między operatorami numeru 112 a służbami PKP Polskich Linii Kolejowych SA, odpowiedzialnymi za ruch pociągów, zapewni szybkie reakcje na zagrożenia. – Oznakowanie przejazdów kolejowo-drogowych zwiększa poziom bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów. Działanie zintegrowane jest z szybkim powiadamianiem i wykorzystaniem numeru 112. To kolejny projekt zarządcy infrastruktury, który eliminuje potencjalne zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych – powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Widoczne z daleka
Pracownicy PLK umieszczają naklejki na wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja – w przypadku przejść dla pieszych (kat. E), przejazdów zabezpieczonych znakami (kat D) lub znakami i sygnalizacją świetlną (kat. C). Wielkość naklejki to 40 na 11 cm. Na przejazdach z rogatkami (kat. B i kat. A) naklejki będą na napędach rogatkowych (słupkach, do których przymocowana jest rogatka). Wielkość naklejki to 20 na 5 cm. Takie oznakowanie ułatwi kierowcom, którzy znajdą się w kryzysowej sytuacji, między rogatkami przejazdu, zauważenie odblaskowej, żółtej naklejki z najważniejszymi informacjami. Na pomarańczowej naklejce umieszczonej na przejeździe będą trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”.
Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego – przypisany jest do konkretnego przejazdu. Dzięki temu podczas interwencji operator numeru 112 szybko zlokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. W kilka minut wstrzymany będzie ruch pociągów.
Numer alarmowy 112 służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe. Numery podane w razie awarii służą do informowania dyspozytora kolei na terenie konkretnego zakładu linii kolejowych o usterce urządzeń lub uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym, jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.

Jak zgłosić zdarzenie?
W przypadku awarii auta lub innego zdarzenia na przejeździe kierowca, po połączeniu z numerem alarmowym 112, podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu z żółtej naklejki. Operator powiadamia, specjalnie stworzonym łączem, służby PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów. Realizację projektu wspierała merytorycznie Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych. Aby nowy system mógł sprawnie działać, PLK przeszkoliły około 10 tysięcy pracowników: dyżurnych ruchu, dyspozytorów i koordynatorów systemów bezpieczeństwa. Inicjatywa PLK wymagała także ścisłej współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym z 17 centrami powiadamiania ratunkowego w całej Polsce. Operatorzy numeru alarmowego 112 wspólnie z kolejarzami testowali i dopracowali procedurę przyjmowania zgłoszeń i przekazywania ich dalej do realizacji. Współpraca z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii zapewniła umieszczenie lokalizacji przejazdów na mapach wykorzystywanych przez operatorów nr 112.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

500

Ranking pożyczek krótkoterminowych – co warto wiedzieć

Ewa Chojnacka12 lutego 2019
ghj

Kiedy lodówka do zabudowy, a kiedy wolnostojąca?

Ewa Chojnacka16 stycznia 2019
he

Uwaga!!!

Ewa Chojnacka19 grudnia 2018
xc

W górę i w dół tygodnia

Ewa Chojnacka13 listopada 2018
pl

POLSKA NIEPODLEGŁA! ️

Ewa Chojnacka11 listopada 2018
41

Dokąd trafia nasze dziecko w sieci?

Adam Świerczyński5 listopada 2018