Co zachęca nas do palenia? – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Co zachęca nas do palenia?

Co zachęca nas do palenia?

Większość palaczy jak się okazuje, po pierwszego papierosa sięgnęło jeszcze przed osiemnastymi urodzinami, a badania wskazują, że codziennie w Polsce zaczyna palić około 500 nieletnich – co kieruje ludźmi, aby po raz pierwszy spróbować smaku tytoniu?
Środki masowego przekazu, chęć naśladowania rówieśników czy wzorce wyniesione z domu – to tylko niektóre z powodów, które zachęcają do zatracenia się w nałogu. Utarte przekonanie, że trzymany w ręku papieros podnosi prestiż oraz szacunek wśród otoczenia powoduje, że idąc za nieustanną potrzebą „bycia fajnym” coraz więcej osób decyduje się zapalić. Pomimo braku początkowego przekonania nie zaprzestają, a z czasem odkrywają mentole zawierające walory smakowe. Charakterystyczny aromat dodawany do tytoniu zmienia jego smak oraz zapach, czyniąc z używki rzecz atrakcyjną. Zdaniem Unii Europejskiej to właśnie mentolowe papierosy w głównej mierze przyczyniają się rozwoju popularności palenia. Autorzy nowych przepisów dyrektywy UE wychodząc naprzeciw rozpowszechnianiu się nałogu od dzisiaj wprowadza całkowity zakaz kupna oraz sprzedaży popularnych mentoli. Zakaz ten dotyczy zarówno jakichkolwiek filtrów, bibułek, kapsułek czy innych składników do papierosów. Po ich wycofaniu jednymi legalnymi dostępnymi na rynku mentolowymi produktami staną się e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu, typu IQOS. Warto zaznaczyć, że z tych dwóch kategorii jedynie te drugie bazują na wykorzystaniu prawdziwego tytoniu. Wytwarzany przez nie aerozol zawiera nikotynę oraz, jak wynika z badań naukowych, średnio 90-95% mniej substancji szkodliwych niż dym papierosowy.
Nie znaczy to jednak, że e-papierosy czy podrzewacze są całkowicie wolne od ryzyka. Produkty te stanowią alternatywę dla papierosów, przeznaczoną dla dorosłych palaczy – należy jednak pamiętać, że najlepszym wyborem jest całkowita rezygnacja z palenia. Nie paląc w obecności innych możemy mieć wpływ na to, aby i oni nie zaczęli przygody z nałogiem, jednocześnie chroniąc ich przed skutkami palenia biernego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

inwald

CZAS NA POLSKĘ! CZAS NA INWAŁD!

Ewa Chojnacka1 lipca 2020
przedszkole

Wakacyjne kursy angielskiego dla przedszkolaków, czy warto?

Ewa Chojnacka1 czerwca 2020
zyczenia

Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Ewa Chojnacka1 czerwca 2020
kasyno1

Automaty do gry – przegląd

Ewa Chojnacka22 kwietnia 2020
maseczka

Które z masek zdadzą egzamin?

Ewa Chojnacka5 kwietnia 2020
kasagk

Kiedy warto wziąć pożyczkę przez telefon?

Ewa Chojnacka26 marca 2020