Kłobuck, Krzepice, powiat

„Jak przeczytać takie małe literki?”

Ogłoszenia wiszą na tablicach. Ktoś starszy i słabiej widzący nie zawsze zdoła odczytać nieduży druk. Nie zawsze się też do tej być może dla niektórych wstydliwej sytuacji przyzna.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
„Jak przeczytać takie małe literki?”

PROBLEM. Czytelniczka z Kłobucka zwróciła uwagę na problem, który dotyka każdego, kto ma kłopot ze wzrokiem. Nie tylko osób starszych. Chodzi o zbyt mały rozmiar czcionki ogłoszeń i zawiadomień urzędowych. Szukamy na ten temat informacji w instytucjach w Kłobucku i Krzepicach. Czy są szanse na większy druk?

Jarosław Jędrysiak

– Jestem słuchaczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mam wolny czas, który chciałabym sensownie zagospodarować. A zdarzyło mi się przegapić jedną z imprez w naszym MOK-u, bo nie dałam rady odczytać tego, co drobnym maczkiem napisano na wywieszce. Nie chodzi mi nawet tak bardzo o tę jedną imprezę. Czy w ogóle urzędy czy instytucje nie powinny bardziej brać pod uwagę, że ludzie starsi nie widzą już tak dobrze i nie odczytają takich małych literek, jakimi oni prawie wszystko drukują? – żali nam się mieszkanka Kłobucka.

Są plakaty, mają być tablice
Trudno się dziwić frustracji kogoś, kto napotyka barierę w postaci niewielkiej czcionki druku. To na pewno codzienność w markecie, gdzie są miniaturowe etykiety, czy przy lekach, których ulotki też drukuje się drobnym maczkiem. Nowoczesne urzędowe strony internetowe dają już szansę zwiększenia czcionki. A co z tradycyjnym drukiem z drukarki?
Najpierw pytamy w MOK-u, który jako przykład podała nam nasza rozmówczyni.
Mamy tu do dyspozycji drukarkę o formacie A3 i jeśli tworzymy własne materiały informacyjne czy plakaty, korzystamy z niej. Wtedy używamy większych rozmiarowo czcionek. Na większe imprezy zamawiamy gotowe duże plakaty z czytelną czcionką. Część informacji rzeczywiście drukujemy na A4. Ale to wynika z sytuacji od nas niezależnych – mówi Olga Skwara.

Więcej w najnowszym numerze GK (52) lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, Krzepice, powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, Krzepice, powiat

„Zginiecie jak kundle”

Jarosław Jędrysiak8 października 2020

Place zabaw dalej zamknięte

Jarosław Jędrysiak18 czerwca 2020

Nowy pomysł na lokal po porodówce

Jarosław Jędrysiak20 lutego 2020

Przestaną odbierać śmieci?

Jarosław Jędrysiak9 września 2019