Dankowice

Warsztaty międzypokoleniowe

Uczniowie pojechali na ciekawą lekcję do biblioteki w Częstochowie.
Warsztaty międzypokoleniowe

AKCJA. Od stycznia w Dankowicach realizują projekt „Młody Obywatel”. Jego koordynacją zajmuje się Młodzieżowa Rada Sołecka

To program aktywizujący lokalną społeczność, który został opracowany w Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Młodzi mieszkańcy Dankowic, którzy podjęli już kilka podobnych wyzwań, by coś pozytywnego się w ich rodzinnej miejscowości działo, zgłosili się i do tego programu – z powodzeniem kwalifikując się do trzydziestki podobnych grup w Polsce i zyskując tym samym możliwość przygotowania się do realizacji zadania podczas bezpłatnych szkoleń. Przeprowadziła je koordynatorka „Młodego Obywatela”, Agnieszka Jarmuł, która do Dankowic przyjechała z Lublina.
– Młodzieżowa Rada Sołecka wybrała do realizacji najtrudniejszą ścieżkę programową, „Warsztaty przyszłościowe”. To cykl warsztatów opartych na dialogu między zróżnicowanymi grupami: dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i seniorami. Po to, aby stworzyć wspólną wizję miejscowości, w której mieszkają. W czterech fazach: przygotowania, krytyki, utopii i realizacji, w których ucierają się konkretne, realne rozwiązania – opisuje sołtys wsi, Jakub Zalewski.
Takie cztery spotkania warsztatowe odbyły się w tutejszej remizie. Dla każdej z czterech grup wiekowych. Na koniec odbył się finał w postaci podsumowania z udziałem wszystkich grup wiekowych. To, co przedyskutowano na temat własnej, rodzinnej wsi, nie pójdzie w zapomnienie.
– Wnioski wypracowane na zajęciach będą dla nas wszystkich drogowskazem na przyszłość, cenną wskazówką do dalszej pracy na rzecz naszej małej ojczyzny. To były wspaniałe, budujące i bardzo rozwijające spotkania – ocenia sołtys Zalewski.
Teraz młodzież przygotowuje sprawozdanie z realizacji projektu „Młody Obywatel”. Wyśle je do Warszawy. Jest tu szansa na nagrodę w rywalizacji podobnych projektów – bo takowe mają być wręczane w czasie ogólnopolskiej gali na Zamku Królewskim. Czy młodzi aktywni dankowiczanie znajdą się wśród laureatów – jeszcze nie wiadomo. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dankowice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Dankowice

Terapia zajęciowa już od dekady

Jarosław Jędrysiak29 lutego 2024

Woda zalewa drogę i posesje mieszkańców

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2024

Ekologiczne warsztaty dla pokoleń

Jarosław Jędrysiak27 listopada 2023

Włączali myślenie – w trosce o cyberbezpieczeństwo

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2023

O bezpieczeństwie w Dankowicach

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2023

Dankowice w filmowym dokumencie

Jarosław Jędrysiak21 listopada 2022