Częstochowa

Centrum urazowe w drugiej połowie 2018 roku

Szpital szuka już wykonawcy robót budowlanych.
PIOTR WIEWIÓRA
Centrum urazowe w drugiej połowie 2018 roku

INWESTYCJA. Wojewódzki szpital na Parkitce ogłosił przetarg na wykonanie robót budowlanych
„w celu osiągnięcia pełnej funkcjonalności centrum urazowego”. Powstanie wydzielona funkcjonalnie część szpitala, w której oddziały specjalistyczne są powiązane ze sobą organizacyjnie oraz zakresem zadań tak, żeby umożliwić szybkie diagnozowanie i leczenie pacjenta urazowego

Centrum zostało zaprojektowane w ubiegłym roku. Szpital zapowiadał w listopadzie, że przetarg na realizację robót budowlanych rozpisze w pierwszym kwartale 2017 roku. Zajęło to jednak nieco więcej czasu i ogłoszenie pojawiło się pod koniec kwietnia. Termin zakończenia prac WSzS wyznaczył do 31 sierpnia 2018. Czyli dopiero za ok. 16 miesięcy centrum urazowe będzie mogło zacząć normalnie działać. Zresztą sugeruje to już nazwa przetargu, w której mowa o inwestycji w infrastrukturę „w celu osiągnięcia pełnej funkcjonalności”. Zdecydowana większość kosztów ma być pokryta z dotacji unijnej przyznanej w trybie pozakonkursowym. A wraz z zakupem aparatury medycznej mogą one sięgnąć ok. 10 mln zł.
– W Polsce działa 14 CU udzielających świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom z mnogimi wielonarządowymi obrażeniami ciała, tzw. pacjentom urazowym – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Częstochowskie może więc być piętnastym.
Centrum urazowe to wydzielona funkcjonalnie część szpitala, w której oddziały specjalistyczne są powiązane ze sobą organizacyjnie oraz zakresem zadań tak, żeby umożliwić szybkie diagnozowanie i leczenie pacjenta urazowego. Żeby taką część przygotować potrzebne są duże nakłady finansowe, bo i wymagania infrastrukturalne są wysokie. W częstochowskiej placówce trzeba więc zmodernizować m.in.: Szpitalny Oddział Ratunkowy, drogę i estakadę dla pieszych i karetek wraz z dobudową pomostu (rękawa) prowadzącego do lądowiska dla helikopterów, wiatę przed wejściem do SOR oraz zbudować lądowisko całodobowe dla helikopterów, zlokalizowane w takiej odległości „aby było możliwe przyjęcie pacjenta urazowego bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego”. Z myślą o lądowisku dla helikopterów, szpital wydzierżawił od miasta działkę. Uchwałę w tej sprawie częstochowscy radni podjęli na październikowej sesji. Chodzi o nieruchomość o powierzchni 130 m2, położoną przy ul. Obrońców Westerplatte. Dzierżawa umożliwi wykonanie zjazdu z drogi wewnętrznej, prowadzącego do lądowiska, a jego płyta musi znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie SOR, tak żeby możliwe było przyjęcie pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego. Miasto poszło na rękę WSzS także pod kątem kosztów – kwota czynszu dzierżawnego to symboliczne 123 zł brutto rocznie. (PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Częstochowa

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Częstochowa

W najbliższych latach Częstochowa chce zmienić bulwary Doliny Warty

Marcin Syguda6 grudnia 2022

Trzeba nam dużo prostych słów

Marcin Syguda4 października 2022

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Marcin Syguda15 września 2022

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Marcin Syguda15 września 2022

Weekend z 1. urodzinami parku wodnego

Marcin Syguda3 września 2022

Chciała skoczyć z wiaduktu – policjanci zapobiegli tragedii

Marcin Syguda27 sierpnia 2022