prawo

Przedsiębiorcy zapłacą niższy ZUS

Po zmianach wysokość składek na ubezpieczenie społeczne będzie liczona od faktycznego przychodu przekraczającego 600 zł.
Przedsiębiorcy zapłacą niższy ZUS

W 2019 r. zmianie mają ulec zasady opłacania składek ZUS przez małe firmy. Ministerstwo Rozwoju do końca czerwca ma przygotować poprawki do swojego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uwzględnią one uwagi zgłoszone przez partnerów społecznych. Najważniejszą jest podwyższenie z 200 do 600 zł podstawy, od której będzie trzeba płacić daninę na ubezpieczenie społeczne. Nadal podstawą ma być przychód firmy.

Ministerstwo wycofało się z możliwości opłacania 32 zł składek na ZUS od przychodu wynoszącego 200 zł. Resort pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi opłacanie składek na preferencyjnych zasadach, obliczanych co najmniej od 30 proc. płacy minimalnej przez każdego samozatrudnionego (teraz podstawa wynosi 600 zł). Obecnie tylko osoby rozpoczynające działalność mają możliwość opłacania niskich składek – przez 24 miesiące.

Po zmianach wysokość składek na ubezpieczenie społeczne będzie liczona od faktycznego przychodu przekraczającego 600 zł. Nie będzie ona mogła być niższa niż 117,12 zł miesięcznie – emerytalna, 48 zł – rentowa, 14,70 zł – chorobowa, dobrowolna, i 10,80 zł – wypadkowa (kwoty składek w 2017 roku). Ich wysokość będzie rosła proporcjonalnie do zwiększającego się przychodu. Z takiej możliwości będzie mógł skorzystać każdy samozatrudniony: ten, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej, jak i ten, który prowadzi ją od lat, borykając się ze znalezieniem pieniędzy na opłacanie pełnej składki ZUS, liczonej od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie takie osoby co miesiąc obowiązkowo muszą wpłacić do systemu 812,61 zł, bez względu na swoją kondycję finansową. (źródło: gazetaprawna.pl)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

prawo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w prawo

Spadkobranie krok po kroku….

Marcin Syguda18 listopada 2022

Rozwód krok po kroku… ŚWIADCZENIIE ALIMENTACYJNE NA RZECZ DZIECI

Jarosław Jędrysiak2 listopada 2022

Fotoradar zrobił ci zdjęcie jak jechałeś 50 km/h za szybko? Nie mają prawa zabrać ci prawo jazdy

Marcin Syguda7 września 2021

Kara za oszukiwanie klientów

Jarosław Jędrysiak2 lipca 2020

Zapłacisz mandat kartą

Ewa Chojnacka6 czerwca 2017