Kłobuck, powiat

Z szansami na gastroenterologię

– Zmiana w statucie dotyczy utworzenia oddziału dziennego gastroenterologicznego, który będzie się mieścił w szpitalu w Kłobucku – tłumaczyła kierująca ZOZ-em Joanna Maruszczyk.
ARCHIWUM.
Z szansami na gastroenterologię

ZDROWIE. Zapowiada się możliwość pozyskania środków na ważny oddział szpitalny. Specjalnie z tego powodu na niedawnej sesji rady powiatu modyfikowano statut ZOZ w Kłobucku

– Zmiana w statucie dotyczy utworzenia oddziału dziennego gastroenterologicznego, który będzie się mieścił w szpitalu w Kłobucku – tłumaczyła kierująca ZOZ-em Joanna Maruszczyk.

Placówki szpitalne ZOZ-u znalazły się w nowej sieci szpitali, a dodatkowo część dofinansowania mogą pozyskiwać także drogą konkursową. Żeby w ogóle starać się o środki na oddział gastroenterologiczny, trzeba formalnie takową jednostkę posiadać.

– Stwierdziliśmy, że mamy potencjał i możliwości, by startować w konkursie. Wszystko jest jeszcze w trakcie planowania, ale prawdopodobnie takie konkursy będą uruchomione w końcu czerwca – dodała szefowa ZOZ-u.

Na oddziale gastroenterologicznym byłyby wykonywane badania takie jak gastroskopia i kolonoskopia. Oddział dzienny oznacza, że pacjenci przechodziliby zabiegi i byli wypisywani w ciągu jednego dnia.

– Uchwałę wprowadzamy w szybkim tempie, natomiast wiemy, że pani dyrektor prowadziła już rozmowy w NFZ-cie i są szanse, aby taki oddział utworzyć – uzupełnia wicestarosta Maciej Biernacki.

Skądinąd wiadomo, że ZOZ od dłuższego czasu dysponuje sprzętem i wykwalifikowaną kadrą specjalistów od badań gastroenterologicznych. Ujęcie tych usług medycznych w ramy nowego oddziału zwiększyłoby ich dostępność. A warto dodać, że dostępność świadczeń tego rodzaju na NFZ w całym regionie pozostawia na tę chwilę wiele do życzenia. Kolejka na oddział na przykład przy Bialskiej w Częstochowie wymaga odczekania blisko 90 dni, a do tamtejszej poradni prawie 230. Do poradni przy Mirowskiej to blisko 80 dni. Jest więc tu co poprawiać w zakresie dostępności usług medycznych. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, powiat

Księgi wieczyste z Kłobucka do Częstochowy?

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Centra przesiadkowe – ważny krok do przodu w zakresie komunikacji lokalnej

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2023

Świętowaliśmy rocznicę konstytucji

Jarosław Jędrysiak7 maja 2022

Podpisanie umów na przebudowę dróg gminnych

Marcin Syguda22 kwietnia 2022

Wsparcie dla goszczących uchodźców

Jarosław Jędrysiak31 marca 2022

Dzień Kobiet

Marcin Syguda8 marca 2022