Kłobuck, powiat

Wsparcie dla goszczących uchodźców

Świadczenie ma charakter ogólnokrajowy. O szczegóły można dopytać we własnym urzędzie gminy. ARCH.
Wsparcie dla goszczących uchodźców

POMOC. Kto zapewnił uchodźcom zakwaterowanie i wyżywienie, może uzyskać wsparcie finansowe. Jest też jednorazowa pomoc dla samych uchodźców

Możliwość uzyskania pomocy jest ważna. Gościnność to nasza silna cecha narodowa. Tak też wielu z nas przyjęło uchodźców. Kiedy jednak taka sytuacja się przedłuża, wsparcie jest mile widziane. Pobyt, a szczególnie już wyżywienie – to oczywiście wydatki. Nie każdy, kto zdecydował się na pomoc uchodźcom, ma zasoby, by wszystko pokryć z własnej kieszeni. Po to jest to nowe świadczenie, by w takiej sytuacji pomóc.
Kto zapewnił zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może ubiegać się o świadczenie pieniężne z tego tytułu. Możliwość ta dotyczy tylko sytuacji, gdy to zakwaterowanie i wyżywienie zostało udzielone obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do nas po 23 lutego 2022 roku i przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium ich państwa.
Świadczenie będzie na okres do 60 dni. Wynosi 40 złotych na osobę przyjętego uchodźcy dziennie. Jest też wypłacane wstecznie, to znaczy licząc od 24 lutego 2022 r. – o ile od wtedy faktycznie zapewniło się zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy.
Świadczenia nie dostanie się za okres, w którym za wynajem lokum dla uchodźców (używamy tu tego terminu w sposób umowny) pobierało się dodatkowe wynagrodzenie. Nie będzie też wypłacane, gdy warunki zakwaterowania i wyżywienia stworzone uchodźcom zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi. Każde podanie nieprawdy we wniosku o świadczenie blokuje możliwość jego uzyskania. I grozi odpowiedzialnością karną. Dodatkowo świadczenie nie należy się, jeżeli na danego uchodźcę (obywatela Ukrainy) zostało już wcześniej wypłacone.
W Kłobucku wnioski przyjmowane są w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłobucku, ul. Zamkowa 12, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-13.00. Wnioski są dostępne np. na stronie miasta.
W pozostałych gminach uzyskanie pomocy jest również możliwe. Świadczenie ma charakter ogólnokrajowy. O szczegóły można dopytać we własnym urzędzie gminy.
Odrębne świadczenie mogą uzyskać bezpośrednio dla siebie także przebywający u nas obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską od 24 lutego i już uzyskali numer PESEL. Świadczenie to jednorazowe 300 złotych na osobę. Ma posłużyć na pokrycie części wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Kto gości uchodźców, być może powinien sprawdzić, czy wiedzą oni o możliwości uzyskania tego rodzaju jednorazowego wsparcia. Wielu z nich uciekło z kraju niemal tak, jak stało, bez bagażu, bez środków. Szczegóły i informacje i w tym wypadku można uzyskać w GOPS. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, powiat

Księgi wieczyste z Kłobucka do Częstochowy?

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Centra przesiadkowe – ważny krok do przodu w zakresie komunikacji lokalnej

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2023

Świętowaliśmy rocznicę konstytucji

Jarosław Jędrysiak7 maja 2022

Podpisanie umów na przebudowę dróg gminnych

Marcin Syguda22 kwietnia 2022

Dzień Kobiet

Marcin Syguda8 marca 2022

Można wnioskować o dodatek osłonowy

Jarosław Jędrysiak20 stycznia 2022