Kłobuck, powiat

Centra przesiadkowe – ważny krok do przodu w zakresie komunikacji lokalnej

To ważny krok w kierunku porządkowania transportu publicznego na lokalnym terenie.
Centra przesiadkowe – ważny krok do przodu w zakresie komunikacji lokalnej

W porównaniu z sytuacją sprzed lat komunikacja lokalna ciągle pozostawia wiele do życzenia. Krokiem w kierunku porządkowania tych spraw jest między innymi budowa centrów przesiadkowych. Dokumenty z tym związane podpisywano w tym tygodniu w Kłobucku

W kłobuckim ratuszu w sali sesyjnej została podpisana umowa o partnerstwie na rzecz realizacji projektu, którego istotą będzie budowa centrów przesiadkowych oraz sieci przystanków autobusowych na terenie gmin Kłobuck, Miedźno i Popów. W uroczystym podpisaniu dokumentów udział wzięli czołowi samorządowi reprezentanci umawiających się gmin – a więc burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, wójt gminy Miedźno Piotr Derejczyk i wójt gminy Popów Jan Kowalik – a także członek zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, czyli starosta powiatu częstochowskiego Krzysztof Smela oraz dyrektor biura tego związku Wojciech Ostaszewski.
W kłobuckim ratuszu mają pewność, że ta podpisana umowa jest pierwszym znaczącym krokiem w kierunku realizacji inwestycji dofinansowanej przez Unię Europejską w ramach perspektywy finansowej FE SL 2021-2027 w zakresie rozwoju transportu publicznego w gminach powiatu kłobuckiego. Rozwiązania, które będą dostarczone poprzez centra przesiadkowe, umożliwią swobodną i zarazem niskoemisyjną komunikację mieszkańców gmin subregionu.
Szczegóły rozwiązań dotyczące centrów przesiadkowych mogą się różnić w zależności od lokalnych potrzeb i konkretnych lokalizacji. Natomiast ideą takich centrów jest to, by móc dzięki nim wygodnie korzystać z różnych środków transportu. Przy tym przesiadanie się, które kryje się w nazwie takich miejsc, może mieć miejsca zarówno z jednego – dajmy na to – autobusu do innego, czyli na przykład z połączenia lokalnego na regionalne, jak i z jednego środka transportu na inny – czyli choćby z własnego auta bądź roweru na autobus. Niezależnie od szczegółów rozwiązań dla powiatu kłobuckiego, centra przesiadkowe pozwolą na istotne uporządkowanie kwestii transportu lokalnego i na podniesienie wygody korzystania z niego. Będzie to już nieco inna rzeczywistość niż dawny świat lokalnych dworców przeznaczonych dla konkretnych tylko środków transportu. Będzie to też odpowiedź na współczesne potrzeby. I coś w końcu dobrego w tym specyficznym chaosie w komunikacji lokalnej, który nam zafundowały ostatnie lata. W regionie częstochowskiem odczuliśmy to bodaj szczególnie mocno. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, powiat

Księgi wieczyste z Kłobucka do Częstochowy?

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Świętowaliśmy rocznicę konstytucji

Jarosław Jędrysiak7 maja 2022

Podpisanie umów na przebudowę dróg gminnych

Marcin Syguda22 kwietnia 2022

Wsparcie dla goszczących uchodźców

Jarosław Jędrysiak31 marca 2022

Dzień Kobiet

Marcin Syguda8 marca 2022

Można wnioskować o dodatek osłonowy

Jarosław Jędrysiak20 stycznia 2022